اقدامات قبل از بارداری

اقدامات قبل از بارداری

بارداری

افراد زیادی از خانم دکتر هلاوی در خصوص اقدامات قبل از بارداری سوالاتی را پرسیده اند. در ادامه این مقاله به توضیحات خانم دکتر هلاوی متخصص زنان، زایمان و نازایی در این خصوص می پردازیم.

داشتن بارداری سالم مهمترین خواسته هر خانمی است. به همین دلیل باید اقداماتی را قبل از اقدام به بارداری باید انجام داد. همچنین نیازاست تا با یک متخصص زنان مشورت نمود. برای دریافت مشاوره از خانم دکتر هلاوی می توانید با شماره های ۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱ تماس حاصل گرفته شود. همچنین می توانید ما را در اینستاگرام  و  کانال تلگرام دنبال کنید.

هیچ پدیده ای در دنیا قابل مقایسه با بارداری و زایمان نیست. در ظاهر بارداری امری ساده است و خیلی از افراد اذعان می  کنند که بارداری امری طبیعی است و به راحتی انجام پذیر است. اما خانمی که باردار می شود، تازه به مشکلات و سختی های بارداری پی خواهد برد. خانمی که باردار است بعد از گذشت ۵ الی۶ هفته از بارداری، متوجه این امر خواهد شد و تا ماه دوم و یا پایان ۸ هفتگی خیلی از ارگان های حیاتی، مانند مغز، قلب و نخاع جنین تشکیل شده است. بنابراین توصیه می شود، خانمی که اقدام به بارداری می نماید، حداقل ۳ الی ۴ ماه قبل از بارداری مراقبت ها را شروع نماید. طبق گفته خانم دکتر هلاوی، مراقبت و اقدامات قبل از بارداری و بارداری در طول چیزی حدود یک سال زمان لازم دارد.

اقدامات قبل از بارداری

ازجمله اقداماتی که خانم ها قبل از بارداری به آن ها توجه نماید و اقدام کند، در ادامه توضیح داده خواهد شد.

اقدامات قبل از بارداری

  • مادر از لحاظ فیزیکی، روحی و جسمی در سلامت کامل باشد. زیرا مادر، قبل از بارداری باید دارای فیزولوژی و بدن سالم باشد تا بتواند فرزندی سالم را به دنیا بیاورد.
  • در صورتی که خانمی دارای کم بود وزن شدید و یا اضافه وزن زیادی هستند، که با توجه به BMI، مشخص می شود. باید به وزن ایده آل برسد.

در خانم هایی که دارای BMI 25-20 هستند، بارداری سالمی را تجربه خواهند کرد ولی اگر BMI  بالای ۳۰ دارند و یا وزن شروع بارداری از ۸۰ کیلوگرم می باشد، بارداری خطرناکی را تجربه خواهند کرد. پس خانم دکتر هلاوی توصیه می کنند تا قبل از بارداری وزن خود را تحت نظر پزشک با رژیم های غذایی سالم کاهش داده و کنترل نمایند تا بتوانند حاملگی خوب و مناسبی را داشته باشند.

خانم هایی که با وزن زیاد باردار می شوند، ممکن است به دیابت بارداری، فشار خون بارداری، تشنج دوران بارداری مبتلا شوند. همچنین در معرض زایمان زودرس و یا پارگی کیسه آب زودرس قرار گیرند.

وزن پایین در زمان بارداری اصلا توصیه نمی شود. وزن زیر ۴۵ کیلوگرم برای شروع بارداری مشکلات زیادی را برای مادر به همراه دارد. متخصص زنان توصیه می کند تا برای بارداری مادر به وزن ایده آل BMI رسیده باشد.

  • اگر مادر دارای سابقه بیماری خاصی را دارد و یا داروی خاصی را استفاده می کند، باید با پزشک خود در این خصوص صحبت کند.

اگر خانمی سابقه بیماری تیروئید و یا تشنج در گذشته داشته و داروی خاصی را مصرف می کند، در صورتی که باردار شود، ممکن است نیاز داشته باشد تا با توجه به تجویز پزشک متخصص، دارو ها تغییر کند و یا اضافه گردد. چون در بارداری ممکن است، سطح برخی از دارو ها کاهش داده شود و در برخی از موارد نیز افزایش داشته باشد. پس خانم نباید به طور سر خود، دارو ها را کم و یا قطع نماید.

  • خانم حتما از لحاظ بیماری های داخلی باید قبل از بارداری مورد بررسی قرار گیرد. این بیماری ها شامل فشار خون، دیابت و کلسترول بالا می باشد و در صورت تشخیص پزشک باید دارو مصرف گردد. این گروه از افراد باید تحت نظر پزشک باردار شوند.

افرادی که دارای قند خون بالا قبل از بارداری هستند، حتما باید با رژیم و یا دارودرمانی مانند مصرف انسولین، قند خون خود را نرمال نگه دارند تا بتوانند باردار شوند.

  • خانم هایی که ویتامین مصرف می کنند، باید این را بدانند که مصرف ویتامین در ۳ ماه اول بارداری مجاز نیست. این نکته برای خانم هایی است که رژیم غذایی سالم و نرمال داشته باشد، مصرف برخی از مولتی ویتامین ها مانند ویتامین A نه تنها مفید نمی باشد، ممکن است برای جنین مضر هم باشد. تنها ویتامینی که قبل، حین و بعد از بارداری توصیه می شود، فولیک اسید است. که این اسید فولیک در روز به میزان ۴۰۰ میکرو گرم یا ۴ میلی گرم باید مصرف شود. نیازی نیست میزان مصرف این قرص بیشتر از این میزان باشد. مگر آن که خانمی سابقه زایمان نوزادی را داشته باشد که سیستم مغز و نخاع خود تشکیل نشده باشد و یا ناهنجاری داشته است که باید طبق نظر پزشک میزان مصرف این دارو را افزایش دهد. این پروتکل در بین تمامی متخصص زنان دنیا تایید شده است و اجرا می شود. اسید فولیک ۴۰۰ میکروگرمی حتی با داشتن رژیم غذایی مناسب در خانم ها در دوران بارداری باید مصرف شود.
  • اگر خانمی به تنگی نفس و یا بیماری های قلبی مبتلاست باید درمان شود.

برخی از مقالات مرتبط

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

روش های مختلف زایمان 

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IVF

درمان نازایی

راه های ارتباطی با دکتر

۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱

اینستاگرام 

کانال تلگرام

پاسخ

دو × 5 =