بارداری در سن بالا

بارداری در سن بالا

بارداری در زنان بالای 35 سال

در ادامه مباحث مربوط به اقدامات قبل از بارداری، بارداری های پس از 35 سالگی و در سنین بالا (old age) مطرح می باشد.

  امروزه خانم ها ترجیح می دهند در سنین بالا ازدواج کرده و مادر شوند. سوالی که برای این خانم ها مطرح است، میزان خطرناک بودن بارداری برای آن ها یا فرزند آن ها است. خانم دکتر مهزاد هلاوی در این خصوص توضیحاتی را در این مقاله ارائه داده اند. همچنین می توانید برای دریافت مشاروه و راهنمای از ایشان می توانید با شماره 31 21 74 44 – 021 تماس حاصل فرمایید. همچین می توانید ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

مراقبت های پیش از بارداری در سنین بالا

 • اگر خانم ها از سلامت عمومی خود مانند وضعیت فشار خون، تیروئید، وضعیت قلب و کلیه ها خبر ندارند، آزمایشات کامل بدهند. در صورت داشتن بیماری قلبی یا فشار خون، حتما به پزشک مراجعه کنند.
 • اگر سلامت عمومی نرمال است، باید مانند سایر خانم های دیگر به صورت روتین آزمایش پاپ اسمیر، آزمایشات قبل از بارداری، ماموگرافی و یا سونوگرافی پستان ها را انجام دهند و سلامت عمومی آن ها مورد بررسی قرار بگیرد.

باردرای در سن بالا

اختلالات کروموزومی در سنین بالای بارداری

هر چقدر سن مادر یا پدر افزایش یابد، احتمال اختلالات کروموزومی که در تخمک یا اسپرم وجود دارد نیز بیشتر می رود. بنابراین احتمال تولد نوزاد با اختلالات کروموزومی بیشتر است، البته این احتمال خیلی کم است که در سنین بالا افزایش می یابد.

آزمایشات بررسی کروموزوم های جنین

امروزه با پیشرفت علم، آزمایشاتی جهت بررسی کروموزوم های جنین انجام می گیرد.

 • آزمایشات تعداد کروموزوم های جنین
 • آزمایش بر روی خون مادر
 • آزمایش از طریق آمنیوسنتز

با انجام این آزمایشات بر روی سلول های جنین، خیال پزشک از نظر اختلالات کروموزومی جنین راحت می شود.

تاثیر بیماری های ژنتیکی بر روی کروموزوم های جنین

در مورد بیماری های ژنتیکی باید حتما به متخصص ژنتیک به منظور مشاوره ژنتیک مراجعه نمایند و اطلاعات خود و همسر و خانواده هایشان را بدهند. چنانچه در خانواده آن ها بیماری خاصی وجود دارد، آن را با پزشک در میان بگذارند تا در دوران بارداری یا پیش از بارداری بتوانند آن ژن را در پدر، مادر یا در جنین ردیابی کنند. اگر آن بیماری مغایر با حیات نوزاد باشد یا مشکلی برای او به وجود آورد بتوانند به صورت قانونی مجوز سقط بگیرند و جنین را سقط کنند، تا بتوانند برای دفعات بعد برای بارداری اقدام نمایند. قدم بعدی، واکسیناسیون است که واکسیناسیون باید کامل باشد. کسانی که واکسیناسیون انجام نداده اند، پزشک آن ها را برای واکسیناسیون هپاتیت، سرخک، سرخجه و کزاز ارجاع می دهد.

مقایسه بارداری در سنین پایین نسبت به بارداری در سنین بالا

خانم های بارداری که در سنین میانسالی اقدام به بارداری می نمایند، با مشکلات عدیده ای نسبت به یک خانم جوان روبرو می باشند. مسلم است یک خانم 20 ساله راحت تر و بدون عارضه تر نسبت به یک خانم 40 ساله باردار می شود.

در سنین بالا ممکن است خانم ها با دغدغه های شغلی، مشکلات جسمی، کمر درد، زانو درد و مشکلات دیگر همراه باشند. برای همین استراحت کردن، ورزش کردن و رژیم غذایی آن ها باید نسبت به یک خانم جوان بیشتر تحت نظر و کنترل قرار گیرد.

خطرات بارداری در زنان بالای 35 سال

خطراتی که یک خانم بالای 35 سال که تصمیم به بارداری دارد را تهدید می کند:

 • تولد نوزادی که مبتلا به اختلالات کروموزومی است ممکن است یکی از آن ها سندروم‏داون باشد.
 • احساس کمردرد، درد لگن
 • فشار خون بالا
 • بارداری های چند قلویی
 • تهوع و استفراغ شدید بارداری
 • نوزاد درشت تر و احتمال سزارین بیشتر
 • زایمان پیش از موعد
 • پارگی پرده ها
 • پارگی جفت و خونریزی ها

اگر یک خانمی از نظر بیماری های داخلی تحت کنترل و از نظر جسمی سالم باشد، معمولا یک بارداری را در سن بالا می تواند خیلی خوب تحمل کند، مگر این که افزایش فشار خون یا دیابت دوران بارداری پیش بیاید که با مدیریت خوب متخصص زنان می تواند آن ها را هم سپری نماید.

ارتباط سن پدر با اختلالات کروموزمی

در مورد سن پدر هم اختلالات کروموزومی که باعث نقایص مادرزادی شود وجود دارد.

این اختلالات در مورد پدر های بالای 40 سال که اقدام به بارداری می کند بیشتر است.

اگر سن پدر بالای 55 باشد میزان احتمال سندروم داون در نوزاد دو برابر می شود. حتی اگر مادر جوان و پدر مسن باشد باز هم جنین باید از نظر اختلالات کروموزومی بررسی شود.

برخی ازمقالات مرتبط

زایمان طبیعی 

زایمان سزارین

مشاوره ژنتیک 

راه های ارتباطی با دکتر هلاوی متخصص زنان و زایمان و نازایی

55 34 72 44 – 31 21 74 44 – 021

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مهزاد هلاوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی لاپاراسکوپی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی زنان شامل : لابیاپلاستی تنگ کردن واژن رفع افتادگی واژن سفید کردن واژن

پاسخ

2 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس سریع با پزشک