تاثیر بیماری رحم در ناباروری

تاثیر بیماری رحم در ناباروری

آیا می دانستید تاثیر بیماری های رحم در ناباروری امروزه بسیار در حال گسترش است ؟؟؟ بسیاری از نازایی های که در امروزه بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است بر اثر بیماری های رحمی می باشد . در ادامه این مطلب دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشته است .

آیا می دانستید بسیاری از بیماری های رحم در ناباروری نقش بسیار مهمی دارند ؟؟؟ بسیاری از نازایی های که در امروزه بسیاری از جوانان را درگیر خود کرده است بر اثر بیماری های رحمی می باشد . در ادامه این مطلب دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی اطلاعاتی را در اختیارتان گذاشته است .

اختلالات رحمی علت نازایی در ۱۵ درصد زوج های نازا هستند اما در ۵۰ درصد افراد  نازا تشخیص داده نمی شود .

در ارزیابی زوج نازا بررسی حفره اندومتر الزامی است .

اختلالات رحمی که ممکن است عاملی برای نازایی باشند عبارتند از

  • پولیپ های اندومتر
  • میوم های زیر مخاطی
  • چسبندگی های داخل رحمی
  • ناهنجاری های مادرزای رحم
  • هیپرپلازی آندومتر

تصویربرداری تشخیصی در پاتولوژی های رحمی

هیستروسکوپی

به دلیل دید مستقیم هیستروسکوپی روش استاندارد ارزیابی حفره رحم است . هیستروسکوپی باید در اوایل تا اواسط فاز فولیکولر انجام شود .

هیستروسالپنگوگرام

با استفاده از HSG هم امکان بررسی اختلالات لوله ای و هم اختلالات رحمی وجود دارد و استفاده از آن در ارزیابی نازایی منطقی است و حساسیت این تست در شناسایی پولیپ آندومتر نسبت به هیستروسکوپی ۵۰ درصد کمتر بوده و علت آن کنتراست بیش از حد آن است . همچنین علت نتایج مثبت کاذب آن نسبت به هیستروسکوپی ناتوانی HSG در شناسایی حباب های هوا – موکوس و دبری است .

سونوگرافی واژینال

حداکثر ارزش آن در شناسایی پولیپ های داخل حفره رحم بوده و ارزش پیشگویی مثبت آن در شناسایی چسبندگی های داخل رحمی حداقل است . در کشف ناهنجاری های رحمی ارزش متوسطی دارد .

تاثیر-بیماری-رحم-در-ناباروری

تاثیر-بیماری-رحم-در-ناباروری

ناهنجاری های مادرزادی رحم

این ناهنجاری ها در ۴-۳ درصد از زنان و ۱۰-۵ درصد زنان مبتلا به سقط زودرس دیده می شود . با از دست دادن جنین در تریمستر دوم و سوم میزان آن به ۲۵درصد می رسد . ناهنجاری های مادرزادی رحم بیشتر با سقط و پیامدهای بد مامایی همراه است و نه با نازایی . میزان بروز نقایص رحمی مادرزادی در زنان بارور و نابارور مساوی است . به جز اینکه بیماران مبتلا به آژنزی مولرین فقط از طریق IVF در رحم اجاره ای قادر به مادر شدن هستند .

در هنگام تشخیص ناهنجاری مولرین تصویربرداری اورولوژیک توصیه می شود . رحم قوسی خفیف ترین ناهنجاری مادرزادی رحم است و از نظر بارداری با رحم طبیعی تفاوتی ندارد . درمان جراحی برای اصلاح اکثر ناهنجاری رحمی مورد بحث است . شاخ فرعی رحم باید در زمان تشخیص برداشته شود .

در ۲۵ الی ۴۵ درصد زنان سنین باروری لیومیوم یا فیبروئید دیده می شود . این که میوم ها با چه مکانیسمی سبب نازایی می شوند مشخص نیست . اما ممکن است با تفسیر انقباضات رحمی یا اختلال در انتقال گامت و یا اختلال عملکرد آندومتر منجر به نازایی شوند .در زنان دچار میوم میزان حاملگی به محل میوم وابسته است . فیبروم ساب سروزی بر نتایج باروری بی اثر است .

اما میوم های داخل جداری و زیر مخاطی با میزان پایین تر لانه گزینی و تولد زنده همراهند . میموکتومی درمان ارجح در زنانی است که تمایل به بارداری داشته و درمان میوم در آن ها ضروری است . اگرچه میوم های داخل جداری و زیر مخاطی شکل حفره رحمی را تغییر داده اند . برداشتن آن ها قبل از درمان نازایی ضروری است .

پولیپ های اندومتر

میزان بروز پولیپ علامت دار در زنان نازا ۳۲-۶ درصد است .

چسبندگی داخل رحمی

وارد شدن ترومای شدید به لایه قاعده ای اندومتر و به دنبال آن تشکیل پل های بافتی در داخل رحم منجر به چسبندگی های داخل رحمی یا سندرم آشرمن می شود .علت چسبندگی های داخل رحمی اغب ناخواسته است  .

پاسخ

17 + سیزده =