تست نوار قلب جنین

تست نوار قلب جنین

تست نوار قلب جنین، معمولا در هفته بیست و هشت بارداری انجام می شود، و تستی بسیار ساده می باشد، و در حدود بیست دقیقه طول می کشد. این تست قبل از این زمان انجام نخواهد شد، زیرا جنین به اندازه ای تکامل نیافته که نسبت به این تست واکنش نشان دهد. در این تست، ضربان قلب جنین و انقباضات مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که در حین تست، کودک تکان نخورد، جای نگرانی وجود ندارد، زیرا به احتمال زیاد، نوزاد خواب می باشد.

انجام تست نوار قلب جنین برای مادران دلهره آور است. دکتر هلاوی به عنوان متخصص زنان با انجام بدون استرس برای مادران می تواند به راحتی این تست را انجام دهد. برای دریافت زمان مشاوره و تست می توانید با شماره های  59 28 56 88 – 53 28 56 88 -021 تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به   کانال تلگرام صفحه اینستاگرام مشاهده نمایید. 

تست نوار قلب جنین

دلایل انجام تست نوار قلب جنین

  • در صورتی که مادر احساس کند که جنین تکان نمی خورد و یا فعالیت کمتری دارد
  • زمان زایمان گذشته باشد
  • مادری مبتلا به مشکل پزشکی باشد که بر روی جنین نیز تاثیر می گذارد، مانند دیابت نوع 1 و یا فشار خون بالا در دوران بارداری
  • سابقه بیماری مادر در زایمان های قبلی

در صورتی که جنین به دلیل مشکلات جفت و یا بند ناف، اکسیژن کافی دریافت نکند نیز این تست از سوی پزشک تجویز می شود.

هدف اصلی تست نوار قلب جنین، بررسی ضربان قلب جنین می باشد. در یک نوزاد سالم، ضربان قلب با حرکت افزایش می یابد، و زمان استراحت به حالت طبیعی و نرمال بر می گردد. از آنجایی که نوزاد هنگام تکان خوردن به اکسیژن نیاز دارد، این تست میزان اکسیژن رسانی به نوزاد را نیز بررسی می کند. در صورتی که اکسیژن رسانی به جنین کم باشد، نوزاد واکنش های طبیعی را از خود نشان نخواهد داد.

نتایج تست

  • واکنشی. قبل از هفته سی و دو، در صورتی که ضربان قلب جنین به مدت 10 ثانیه، بالاتر از حد نرمال برود، معمولا نتایج طبیعی است. از هفته سی و دو به بعد، در صورتی که ضربان قلب جنین به مدت 15 ثانیه، بالاتر از حد نرمال باشد، نتایج واکنشی در نظر گرفته می شوند.
  • غیر واکنشی. در صورتی که نتایج بالا به دست نیاید، می توان نتیجه را غیر واکنشی در نظر گرفت، که البته باز هم جای نگرانی وجود ندارد، چون ممکن است نوزاد در آن لحظه خواب باشد.

تست نوار قلب جنین  یا NST یک روش ساده برای گرفتن نوار جلب جنین است که در هفته 28 بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام انجام این روش، هیچ گونه، استرسی به مادر و جنین وارد نمی شود.

نحوه انجام نوار قلب جنین

برای گرفتن نوار قلب جنین نیاز است تا به دور شکم مادر یک کمربند بسته شود. این کمربند برای اندازه گیری تعداد ضربان قلب و اندازه گیری میزان انقباضات قلب جنین بسته می شود. این اندازه گیری به مدت 20 الی 30 دقیقه ادامه پیدا می کند تا متخصص زنان بتواند دقیق ترین اندازه گیری و تست را انجام دهد. همچنین ممکن است در این مدت جنین هیچ گونه تحرکی نداشته و یا خواب باشد. افزایش این تایم دلیل بر وجو مشکل برای جنین نمی باشد.

در این میان ممکن است متخصص زنان برای بیدار کردن جنین از وسیله ای استفاده نماید.

برای برخی از مادران ممکن است سوالاتی در خصوص انجام تست نوار قلب جنین پیش بیاید. برخی از این سوالات عبارتند از :

آیا انجام نوار قلب جنین برای مادر و جنین خطر آفرین است؟

انجام تست نوار قلب جنین به دلیل آن که جزو روش های تست غیر تهاجمی است، کاملا ایمن است و هیچ عارضه ای را به همراه ندارد.

بهترین زمان انجام تست نوار قلب در چند هفتگی است؟

بهترین زمان برای انجام تست نوار قلب جنین در هفته 28 بارداری است. این زمان برای انجام تست بسیار مناسب است.

هدف از انجام تست نوار قلب جنین چیست؟

به گفته دکتر هلاوی، انجام این تست به منظور تشخیص نحوه عملکرد قلب جنین در حالات و حرکات متفاوت است. همچنین انجام این آزمایش به منظور اندازه گیری میزان اکسیژن کافی به قلب در زمان فعالیت جنین می باشد.

در صورتی که این میزان کافی نباشد، متخصص زنان به بررسی دلایل بروز این عارضه می پردازد.

همچنین در این تست ممکن است متخصص زنان میزان گردش خون و وجود اکسیژن در خون را بررسی نماید. انجام این آزمایش باید بدون هرگونه استرس در مادر که باعث انتقال به جنین می شود، انجام شود. از جمله دلایل بروز این مشکل ممکن است عدم استراحت مادر و یا مصرف برخی از دارو های تجویزی و غیر تجویزی باشد.

برخی از مقالات مرتبط

زایمان طبیعی

راه های ارتباطی با دکتر

55 34 72 44 – 31 21 74 44 – 021

اینستاگرام 

کانال تلگرام

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مهزاد هلاوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی لاپاراسکوپی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی زنان شامل : لابیاپلاستی تنگ کردن واژن رفع افتادگی واژن سفید کردن واژن

پاسخ

یک + شانزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس سریع با پزشک