حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم

میزان حاملگی خارج از رحم (EP) به طور چشمگیری طی قرن اخیر افزایش داشته است . پس از یک بار حاملگی خارج از رحم شانس بروز EP بعدی ، ۱۵ تا ۸ درصد است. که با تجویز تک دوز متونروکسات به کمترین میزان می رسد و با سالپنگوستومی خطی بالاترین میزان خطر وجود دارد . متغیرهایی که بررسی دقیق میزان خطر را دشوار می سازند عبارتند از : سایز و محل EP ، وضعیت آدنکس طرف مقابل، روش درمان و سابقه ناباروری .

عوامل خطر در حاملگی خارج رحم

مهمترین ریسک فاکتورهای بروز بارداری نابجا عبارتند از :

سابقه جراحی لوله شامل بستن لوله ، EP قبلی ، مواجعه داخل رحمی با دی اتیل استیل بسترول ، سابقه PID، IUD ، نازایی ، مصرف سیگار و پارتنر جنسی متعدد.

فعالیت میوالکتریکی مسئول حرکات پیش راننده در لوله های فالوپ است . استروژن ، فعالیت عضله صاف را افزایش داده و پروژسترون ، سبب کاهش آن می گردد .

بالا رفتن سن ، موجب کاهش پیشرونده ی فعالیت میوالکتریکی در لوله فالوپ می شود که می تواند توجیه کننده افزایش میزان بروز بارداری لوله ای در حوالی منوپوز باشد .

کنترل هورمونال فعالیت عضلانی در لوله فالوپ ممکن است افزایش میزان بروز بارداری لوله ای را در ارتباط با شکست قرص های صبح روز بعد از نزدیکی ، مینی پیل، IUDهای پروژسترونی و القای اوولاسیون توجیه نماید . میزان بروز ابنرمالیته های کروموزومی در EP افزایش پیدا نمی کند .

حاملگی خارج از رحم

جراحی لوله ای رحم 

هر چند افزایش ریسک EP به دنبال جراحی لوله آشکار است ، اما این موضوع که افزایش ریسک ، ناشی از پروسیجر جراحی با از مشکلات زمینه ای است، مشخص نشده است .

افزایش ۴-۵ برابری احتمال EP همراه با سالپنگوستومی، نئوسالپنگوسنمی، فیمبریوپلاستی ، آناستوموز و لیز چسبندگی های کمپلکس اطراف لوله و تخمدان ، گزارش شده است .

با وجود این که بخش اعظم شکست پس از استریلییزاسیون به EP منجر می شود اما میزان مطلق EP ، بعد از استریلیزاسیون کاهش پیدا می کند .

با محاسبه ریسک تجمعی EP در طول زندگی بر حسب روش ضد بارداری، در زنان عقیم شده، ریسک تجمعی EP نسبت به زنان دارای IUD و زنان فاقد روش ضد بارداری، کمتر است .

سابقه بارداری نابجا

احتمال عود به خاطر همان فاکتورهای منجر به کاشت نابجای اولیه بوده و تحت تاثیر نوع درمان حاملگی خارج از رحم اولیه قرار می گیرد. به نظر می رسد حفظ لوله در زمان برداشتن حاملگی خارج از رحم ، ریسک EP راجعه را افزایش دهد . اما میزان بارداری داخل رحمی ۴۰ درصد و خارج رحمی ۱۵ درصد بعد از برداشتن یا حفظ لوله مشابه بوده است .

عفونت لگن در خانم ها 

ارتباط بین PID انسداد لوله و EP به خوبی اثبات شده است. میزان بروز انسداد لوله ای پس از یک بار ابتلا به PID، ۱۳ درصد ، پس از دو بار ابتلا ۳۵ درصد و پس از سه بار ابتلا ۷۵ درصد بوده است .

کامیدیا پاتوژونی است که باعث آسیب لوله ای و بارداری لوله ای بعدی می شود . کامیدیا در آزمایش کشت ۷-۳۰ درصد بیماران دچار بارداری لوله ای دیده شده است . احتمال بارداری لوله ای در زنانی که تیتر آنتی بادی ضد کلامیدیا تراکوماتیس در آن ها بیش از ۱:۶۴ است ، ۳ برابر بیشتر از زنانی است که تیتر آنتی بادی آن ها منفی است .

از جمله عوارض که خانم ها با آن رو به رو می شوند، حاملگی خارج از رحم است. امروزه برای درمان این عارضه راه کار های متفاوتی وجود دارد. درمان حاملگی خارج از رحم یکی از راه های درمانی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. خانم  دکتر مهزاد هلاوی در این خصوص توضیحاتی را در این مقاله ارائه داده اند. همچنین می توانید برای دریافت مشاروه و راهنمای از ایشان می توانید با شماره  ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

کلام آخر

آنچه که در زمینه حاملگی خارج از رحم اهمیت دارد شناخت دقیق علت این نوع حاملگی است . با آگاهی لازم در این باره می توانید راه های مناسب را برای درمان پیش گیرید . برای مشاوره های بیشتر به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط 

پاسخ

5 × یک =

Call Now Button