حاملگی مولار

حاملگی مولار

حاملگی مولار یا همان مول هیداتیفورم یک بیماری تروفوبلاست حاملگی است . حاملگی مولار یک مورد در ۱۲۰۰ حاملگی در آمریکا اتفاق می افتد اما بروز آن در آسیا بالاتر گزارش داده شده است .

حاملگی مولار چیست؟

بیماری تروفوبلاست حاملگی بیماری است که از تروفوبلاست های جفت منشا می گیرد که شامل مول هیداتیفورم و نئوپلازی تروفوبلاست حاملگی (GTN) می شود . حاملگی مولار به دو دسته مول کامل و ناقص تقسیم می شود و GTN به بافت تروفوبلاستی گفته می شود که بدخیم است . تروفوبلاست بدخیم متاستاز دهنده ، به درجات کم خطر، خطر متوسط و خطر بالا تقسیم می شود . کشندگی آن به علت تشخیص و درمان ثابت مانده است و GTN امروزه به عنوان بدخیمی در زنان مطرح است که بیشتر اوقات قابل درمان است .

تشخیص و درمان حاملگی مولار باید توسط متخصص زنان حاذق و باتجربه انجام گیرد. دکتر هلاوی متخصص زنان و متخصص نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

بروز و اتیولوژی حاملگی مولار

علت حاملگی مولار ناشناخته است اگر چه عواملی مانند نقص تخمک گذاری و کمبودهای تغذیه ای ممکن است در این امر دخیل باشند ، خانم هایی که تحت تحریک تخمدان به وسیله کلومیفن سیترات قرار گرفته اند یا در سنین جوانی یا سن بالاتر از ۴۰ سال قرار دارند ، در این امر دخیل هستند . سایر عوامل خطر شامل سابقه سقط ، فاکتورهای تغذیه ای مانند نقایص دریافت کاروتن ، روغن های جانوری هستند .

انواع مول

مول کامل در نتیجه باروری یک تخمک بدون هسته یا دارای هسته غیر فعال است . در نتیجه هسته اسپرم (۲۳x) خودش دو برابر می شود . زیرا تخمک هیچ ماده ژنتیکی ندارد و یا غیر فعال است . مول به خوشه انگور های سفید شباهت دارد . وزیکولهای هیدروپیک به سرعت رشد می کنند و باعث می شوند که رحم از حد مورد انتظار برای سن حاملگی بزرگتر به نظر برسد . مول کامل ، فاقد جنین ، جفت پرده های آمنیون یا مایه آمنیون است حال آنکه جفتی وجود ندارد که خون مادر را دریافت نماید ، بنابراین خونریزی به داخل حفره رحمی و خونریزی واژینال روی می دهد . در ۲۰ درصد موارد ، مول کامل به سمت کوریوکارسنیوما پیشرفت می کند .

مول ناقص ، در اثر باروری دو اسپرم با یک تخمک نرمال ایجاد می شود . مول ناقص معمولا بخش های رویانی و جنینی و ساک آمنیون را دارا می باشد و معمولا دارای آنومالی های مادرزادی است و پتانسیل بدخیمی مول ناقص ، کمتر از ۶ درصد است .

بارداری مولارعلائم حاملگی مولار

تظاهرات بالینی حاملگی مولار کامل ، در مراحل اولیه از یک حاملگی نرمال ، غیر قابل تشخیص است و خونریزی واژینال در ۹۵ درصد موارد رخ می دهد . ترشحات واژن ممکن است که قهوه ای تیره یا قرمز روشن ، با مقدار کم یا فراوان باشد و برای چند روز یا چند هفته متناوب ادامه یابد . در اوایل حاملگی رحم حامله در بعضی زنان بزرگتر از سن حاملگی آن هاست . درصد افرادی که با حاملگی بزرگ مراجعه می کنند ، سن حاملگی آن ها بر اساس LNMP آنان بیشتر است . تقریبا ۲۵ درصد خانم ها اندازه حاملگی آن ها کمتر از حد مورد انتظار است .

به علت کشش بیش از حد رحم ، علائمی مانند کرامپ های شکمی ، تهوع و استفراغ شدید ، آنمی ناشی از خونریزی به وجود می آید .

پره اکلامپسی ، در ۱۵ درصد موارد بین هفته های ۹ – ۱۲ حاملگی رخ می دهد . هر علامتی از فشار خون در حاملگی قبل از هفته ۲۴ حاملگی باشد ، ممکن است دال بر حاملگی مولار باشد . هیپرتیروئیدی ، آمبولی ریه به عنوان مشکلات جدی در مول هیدارتیفورم می باشند ، ولی به ندرت رخ می دهند . مول ناقص ، موجب علائم خفیفی می شود و ممکن است با سقط ناقص یا سقط فراموش شده ، اشتباه گرفته شود .

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده حاملگی مولار در هر بارداری ممکن است رخ دهد . شما می توانید با دقت در علائم حاملگی مولار ، وجود آن را تشخیص دهید و با مراجعه به متخصص زنان و زایمان ، اقدامات لازم را انجام دهید .

پاسخ

سیزده − 7 =

Call Now Button