خطر سرطان رحم

خطر سرطان رحم

سرطان اندومتر شایع ترین بدخیمی دستگاه تناسلی زنان و نیمی از کل سرطان های ژنیکولوژیک و چهارمین سرطان شایع زنان و هشتمین بدخیمی منجر به مرگ است . ۲ -۳  درصد از زنان به سرطان اندومتر دچار می شوند. هر چند سرطان اندومتر در مراحل اولیه تشخیص داده می شود و بدون جراحی رادیکال یا پرتو درمانی قابل درمان است . هر چند میزان مرگ ناشی از آن بیشتر از سرطان سرویکس است .

سرطان رحمسرطان رحم

کنسر آندومتر عمدتا بعد از یائسگی رخ می دهد و با افزایش سن بر شدت بیماری زایی آن افزوده می شود . نقش استروژن در ایجاد اکثر سرطان های آندومتر ثابت شده است.

نحوه درمان کارسینوم اندومتر رویکردی است که در آن بر اساس خصوصیات فردی بیمار تصمیم گیری شده و از هیسترکتومی به عنوان درمان اولیه استفاده می شود .

برای مطالعه بیشتر در مورد بیماری های رحم می توانید مقالات فیبروم رحمی و افتادگی رحم را مشاهده نمایید .

انواع سرطان رحم

کارسینوم اندومتر از نظر پاتوژنز به دو نوع تقسیم می شود :

۱ – کارسینوم اندومتر تیپ I

این نوع تومور های ۷۵ تا ۸۵ درصد از موارد کارسینوم را تشکیل می دهند . بیماران جوانتر و نزدیک به سنین یائسگی بوده و سابقه تماس با استروژن درون زا یا برون زا بدون مقابله با پروژسترون وجود دارد . در این زنان تومور از آندومتر هیپرپلاستیک منشاء گرفته است . این تومور ها وابسته به استروژن تمایز یافته تر بوده و پروگنوز دارند .

۲ – کارسینوم اندومتر تیپ I I

این دسته از تومور ها در زنان بدون هیچ نوع تحریک استروژنی اندومتر ایجاد می شوند. این تومورها خود به خود رخ داده و با هیپرپلازی اندومتر همراه نیستند .

تشخیص و درمان فیبروم های رحمی حتما باید توسط متخصص زنان حاذق و باتجربه انجام گیرد.  جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

حفظ باروری در سرطان رحم

زنان جوانی که دچار کنسر آندومتر می شوند اغلب تاریخچه ای از اختلالاتی مثل PCOC، عدم تخمک گذاری مزمن و نازایی که نشانه ای از قرار گرفتن در معرض استروژن بالای داخلی است ، دارند . در این گروه سنی، ضایعات معمولا خوب تمایز یافته و زیر گروه آندومتروئید هستند و با پروژستین تراپی پسرفت می کنند . بنابراین با وجودی که درمان استاندارد کنسر آندومتر هیسترکتومی و مرحله بندی است، در زنانی که مایل به حفظ باروری هستند هورمون تراپی درمان ارجح است . در این افراد می توان از MR جهت ارزیابی عمق تهاجم استفاده کرد .

پروژستین تراپی با دوز بالا ، در زنان جوان سبب برطرف شدن هیپرپلازی آتیپیک و کانسر آندومتروئید مرحله ۱ خوب تمایز یافته ی آندومتر شده است . به هر حال بیمار باید آگاه باشد که شکست در درمان سبب به تاخیر افتادن جراحی و بد شدن پروگنوز می شود .

درمان سرطان رحم 

درمان مداوم با مژسترول استات ۱۶۰- ۴۰ میلی گرم در روز به مدت ۳ – ۲ ماه ، قابل اعتمادترین درمان جهت برطرف ساختن هیپرپلازی کمپلکس یا آتیپیک است . انجام بیوپسی اندومتر ۴ – ۳ هفته بعد از تکمیل درمان جهت ارزیابی پاسخ به درمان توصیه می شود .

به دلیل میزان بالای عود پس از درمان پروژستینی در بیماران دچار هیپرپلازی آتیپیک ، انجام دوره ای بیوپسی اندومتر و یا سونوگرافی  واژینال لازم است و در زنان مبتلا به هیپرپلازی آتیپیک کمپلکس که تمایلی به حفظ قدرت باروری ندارند، انجام هیسترکتومی ارجح است .

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده می توان با مراقبت و چکاپ های دوره ای از بیماری آگاهی یافت و با درمان به موقع از خطرات احتمالی جلوگیری نمود . برای مشاوره های بیشتر می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید .

پاسخ

5 + دوازده =

Call Now Button