دردهای قاعدگی

دردهای قاعدگی

بسیاری از خانم ها دچار درهای قاعدگی شدید می شوند به طوری که سبب کلافگی آنها می شود ولی علت آن را نمی دانند بنابراین در این مقاله قصد داریم درباره علت دردهای قاعدگی مطالبی را ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

علت دردهای قاعدگی در طول عادت ماهانه

دردهای قاعدگی قبل از آغاز عادت ماهانه یا در طول آن شروع می شوند. وقتی درد قاعدگی در طول عادت ماهانه رخ دهد معمولا بسیار شدید است و می تواند با علائمی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، معده درد و پا درد همراه باشد به طوری که فرد نیاز به استراحت داشته باشد. این دردها عمدتا اختلالات هورمونی به حساب می آیند و در اغلب موارد کسانی که کیست های بزرگ یا کوچک دارند به این دردها دچار می شوند پس بهتر است این اختلالات هورمونی درمان شوند تا دردهای قاعدگی هم بهبود یابند.

دردهای-قاعدگی

دردهای-قاعدگی

علت دردهای قاعدگی قبل از شروع عادت ماهانه

در صورتی که دردهای قاعدگی قبل از عادت ماهانه شروع شوند و تا چند روز پس از آن هم ادامه یابند، مربوط به اختلالات هورمونی معمولی نیستند و می تواند به علل متفاوتی رخ دهد که شایع ترین آن آندومتریوز است. آندومتریوز یعنی بافت رحم در جای دیگری به جز رحم قرار گرفته است. در حالت کلی تمام خانم ها در هر سیکل قاعدگی مقداری خون برگشت به داخل شکم دارند که این مورد در لاپاراسکوپی کاملا قابل مشاهده می باشد اما بعضی از خانم ها از لحاظ ژنتیکی استعداد دارند که این سلول های آندومتر را در داخل خودشان قبول کنند که این سلول ها می توانند بر روی روده ها، پشت مثانه، پشت رحم و روی سطح تخمدان ها نشسته و سبب بروز آندومتریوز می شود. آندومتریوز سبب بروز دردهای قاعدگی بسیار شدیدی می شود که به تدریج هم تشدید می یابد زیرا عمق ضایعات شدیدتر می شود در نتیجه درمان آن هم سخت تر می گردد.

نکاتی برای کاهش دردهای قاعدگی

  • توصیه می شود در دوران قاعدگی به منظور کاهش دردهای قاعدگی مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید.
  • مصرف شیرینی جات را کمتر کنید.
  • مایعات بیشتری مصرف کنید.
  • استراحت کافی داشته باشید.
  • همچنین مصرف مسکن ها را از ۴۸ ساعت قبل از شروع عادت ماهانه آغاز کنید که می تواند سبب کاهش خونریزی و دردهای قاعدگی شود.
تشخیص علت دردهای قاعدگی حتما باید توسط متخصص زنان حاذق و باتجربه انجام گیرد. دکتر هلاوی متخصص زنان و متخصص نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

سایر علل دردهای قاعدگی

همچنین بسیاری از خانم ها دچار اختلالات هورمونی یا آندومتریوز نیستند ولی باز هم دردهای قاعدگی را دارند. در این حالی بسیاری از بدخیمی هایی که در لگن هستند و هنوز به ریشه اعصاب رسیده اند و علائم بیرونی ندارند می توانند سبب بروز درد شدیدی در طول دوران قاعدگی شوند. التهابات داخل لگن، مواردی که اشتراکات سیستم گوارشی و لگن دارند مثلا دردی که در هالپ ها به دلیل وجود سنگ هالپ رخ می دهد. مشکلاتی که در دیواره روده ها وجود دارند که دیورتیکول نامیده می شود به خصوص در سنین بالاتر به دلیل کاهش خونرسانی دردهای قاعدگی بسیار تشدید می یابد.

اما دردهای قاعدگی در جوانان بیشتر به دلایل زیر رخ می دهند:

  • اختلالات هورمونی
  • آندومتریوز، چسبندگی های رحم و مشکلات مربوط به اعصاب
  • بدخیمی و مشکلات گوارشی

درمان دردهای قاعدگی

اختلالات هورمونی با دارو قابل درمان هستند در صورتی که آندومتریوز درمان دارویی ندارد و باید لاپاراسکوپی برای برداشتن ضایعات انجام گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی دردهای قاعدگی پرداختیم. همچنین لازم به ذکر است تمام این موارد در هر سنی قابل تشخیص و درمان هستند ولی توجه داشته باشید آندومتریوز درمان دارویی ندارد و حتما باید جراحی لاپاراسکوپی انجام گیرد. همچنین اغلب نازایی ها به دلیل آندومتریوز و مشکلات هورمونی به خصوص PCO یا تنبلی تخمدان رخ می دهند بنابراین لازم است حتما درمان شوند.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر مهزاد هلاوی متخصص زنان در شهرک گلستان:

جراحی لابیاپلاستی

سفید کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن

پاسخ

شانزده − 13 =