دیابت در بارداری

دیابت در بارداری

حاملگی طبیعی ، با تغییرات پیچیده ای در متابولیسم گلوکز مادر ، تولید انسولین و هوموستاز متابولیکی همراه است . در طول حاملگی متابولیسم مادر ، تغذیه کافی برای مادر و جنین در حال رشد را فراهم می نماید . گلوکز به عنوان منبع اصلی سوخت جنین است و از طریق جفت ، توسط ، فرایند انتشار تسهیل شده با واسطه ناقل به جنین منتقل می شود ، این بدان معناست که سطح گلوکز در جنین ، به طور مستقیم با گلوکز مادر مرتبط است . گلوکز برخلاف انسولین ، می تواند از جفت عبور نماید . در حدود هفته ۱۰ حاملگی جنین شروع به ترشح انسولین به میزان کافی ، برای استفاده از گلوکز که از مادر بدست می آورد ، می نماید.

دیابت بارداریدیابت بارداری چگونه است؟

زمانی که سطح گلوکز مادر افزایش می یابد، گلوکز جنین نیز افزایش یافته و به دنبال آن جنین ترشح انسولین خود را نیز افزایش می دهد. در طول سه ماهه اول بارداری، وضعیت متابولیک مادر به طور مشخص تحت تاثیر افزایش سطح هورمورن های استروژن و پروژسترون است . این هورمون ها سبب تحریک سلول های بتای پانکراس شده و ترشح انسولین را افزایش داده و به دنبال آن سبب استفاده محیطی گلوکز و کاهش سطح گلوکز خون می شوند و سطح ناشتای گلوکز خون تقریبا ۱۰ درصد کاهش می یابد و همچنین ذخیره گلیکوژن در بافت ها افزایش  و تولید گلوکز کبدی کاهش یافته ،  این موارد منجر به کاهش بیشتر گلوکز ناشتا می شوند. به علت تغییرات متابولیکی که در حاملگی رخ می دهد ، فردی که مبتلا به دیابت وابسته به انسولین است ، مستعد هیپوگلیسمی در طول سه ماهه اول حاملگی است .

در طول سه ماهه دوم و سوم، حاملگی یک اثر دیابتوژنیک بر وضعیت متابولیکی مادر دارد . به علت تغییرات عمده هورمونی تحمل به گلوکز ، کاهش و مقاومت به انسولین افزایش و ذخیره گلیکوژن کبدی کاهش و تولید کبدی گلوکز افزایش می یابد .

برای آشنایی بیشتر با بیماری ها و شرایط دوره بارداری می توانید مقالات حاملگی خارج از رحم و حاملگی مولار را مطالعه نمایید .

افزایش سطح سوماتوتروپین کوریونی انسانی ، استروژن ، پروستروژن، پرولاکتین، کورتیزول و انسولین ، سبب افزایش مقاومت به انسولین می شوند . مقاومت به انسولین، صرفه جویی در مصرف گلوکز است ، برای اطمینان از اینکه گلوکز کافی در اختیار جنین قرار می گیرد، نیاز به انسولین مادر از حدود هفته ۲۴ – ۱۸ تا حدود هفته ۳۶ حاملگی به تدریج افزایش می یابد و در پایان حاملگی، نیاز مادر به انسولین ۲ تا ۴ برابر می شود .

به علت خروج جفت هنگام تولد، کاهش ناگهانی در هورمون های در گردش جفتی ( در مادرانی که به نوزادان خود شیر نمی دهند ) تعادل انسولین و کربوهیدرات معمولا در عرض ۱۰ – ۷  روز به حالت عادی برمی گردد. شیردهی سبب مصرف گلوکز مادر می وشد، بنابراین نیاز به انسولین مادر در طی دوره شیردهی کاهش می یابد و با پایان شیردهی نیاز به انسولین مادر به دوران قبل از بارداری برخواهد گشت .

دیابت در بارداری می تواند خطرناک باشد بنابراین برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

مشاوره قبل از باردرای

مشاوره قبل از بارداری، برای همه زنانی که دیابت دارند و در سنین باروری هستن، برای رسیدن به نتایج مطلوب بارداری توصیه می شود. مطلوب است فردی که مبتلا به دیابت است ، قبل از بارداری در مورد زمان مناسب بارداری ، کنترل گلیسمی و تشخیص و تشخیص مشکلات عروقی مورد مشاوره قرار گیرد . تخمین زده می شود که در آمریکا کمتر از ۲۰ درصد زنان مبتلا به دیابت ، قبل از بارداری تحت مشاوره قرار می گیرند .

همسر فرد مبتلا به دیابت، نیز باید در مورد تاثیراتی که حاملگی بر دیابت و اثراتی که دیابت بر نتایج بارداری دارد، نیز مشاوره و آگاهی قرار گیرد .

نتیجه گیری

دیابت در بارداری ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود که فرد و همسر وی ، باید در مورد تغییراتی که در زمان دیابت در طول دوره بارداری اتفاق می افتد و همچنین از اینکه باید توسط چندیدن متخصص زنان تحت معاینه و معالجه قرار گیرد، مطلع باشند .

پاسخ

یک × 4 =

Call Now Button