روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری

روش های درمان ناباروری بسیار متنوع هستند از روش های بسیار ساده در افرادی که در حد خفیفی از وضعیت باروریشان کم شده و اصطلاحا سافت فرتایل یا کم بارور می باشند و ممکن است با یک درمان های خیلی خفیفی جواب بگیرند تا درمان های بسیار پیشرفته و استفاده از روش های کمک باروری و ازمایشگاهی متفاوت است .

روش های درمان ناباروری ساده

·         بسیاری اوقات ممکن است فرد بایک کاهش وزن درمان شود . وزن خیلی عامل مهمی در کارکرد تخمدانها است بنابراین چه بسا افراد با کاهش وزن حدود 70 تا 80 درصد قدرت باروری را به دست آورند و وضعیتشان بهتر شود و تخمک گذاری داشته باشند و با رسیدن به وزن اپتیموم ممکن است حتی قاعدگی های منظمی هم پیدا کنند .

·         دومین درمان درمان استرس ها است . کاهش استرس ها تاثیر بسیار زیادی روی روند هورمون ها در مغز دارد بنابراین اگر زوج در شرایط خوبی از نظر روحی و روانی قرار بگیرند و استرس هایشان را به حداقل برسانند قطعا در باروریشان تاثیر مثبتی ایجاد خواهد شد .

·         سومین عامل درمان عفونت ها است که می تواند نقش مفیدی در این راستا داشته باشد .

·         ونهایتا درمان های هورمونی بسیار ساده و کنترل هورمون ها می تواند موثر باشد . در واقع اختلالات تیروئید ، اختلالات پرولاکتین ، اختلالات مربوط به هیپوفیز و آدرنال می تواند نقش مهمی در این قضیه داشته باشد .

 

روش های درمان ناباروری در اقدامات بعدی

وقتی که زوج با اقدامات اولیه موفق به باروری نمی شوند در این صورت اگر همراه با تشخیص اختلالات در باروری همراه باشد توصیه استفاده از ترکیباتی می شود که محرک تخمدان ها در ایجاد تخمک گذاری هستند .  

این ترکیبات بسیار متنوع هستند . در واقع می توان گفت وقتی که یک زوج را برای تحریک تخمک گذاری کاندید می کنیم می توان نردبانی را در نظر گرفت که دارای استپ ها یا پله های مختلف است . این روند از پله اول که می تواند یک داروی خوراکی باشد تا پلکان آخر که ترکیبات هورمونی تزریقی را هم به همراه دارد ، می تواند متفاوت باشد و بر حسب این که شدت مشکل فرد چه میزان است ممکن است از درمان های دارویی متنوعی استفاده شود .

عکس روش های درمان ناباروری

عکس روش های درمان ناباروری

مشکلات احتمالی در درمان های ناباروری

این درمانها ممکن است گاهی بسیار ساده تلقی شوند ولی واقعا نیاز است که زوج توجه کنند که درمان های ساده هم می توانند گاهی وقتها مخاطره آمیز باشد بنابراین حتما باید با یک روش و اسلوب ویژه و مشخصی استفاده شوند و فرد درآن مسیر درمانی طبق یک پروتکل خاصی قرار بگیرد.

اگر دارو به صورت غیر صحیحی تجویز شود می تواند مخاطرات زیادی را برای فرد داشته باشد از جمله ایجاد کیست های تخمدانی و اقدامات درمانی که به دنبال کیست ها اتفاق می افتد . چه بسا کسانی بودند که با استفاده از دارو ها تحت نظر افرادی که خیلی تبحری در این قضیه نداشتند شرایط تخمدان هایشان در وضعیت خیلی بدی قرار گرفته و دچار کیست های بزرگی شدند که حتی آن ها را تا پای جراحی هم پیش برده است .

بنابراین خیلی مهم است که درمان ها کاملا اصولی وتحت نظر فرد آگاه و با تبحر اتفاق بیافتد .

روش های پیچیده تر وآزمایشگاهی در درمان ناباروری

خیلی وقتها با همین اقدامات اولیه مشکل باروری زوج ها حل می شود . شاید بیش از 50 درصد زوج ها با این اقدامات بتوانند صاحب فرزند شوند اما در مواردی ممکن است که این اقدامات موثر نباشد و نیاز به اقدامات دیگری هم وجود داشته باشد .

در بررسی علت نازایی  از استریوسکوپی و لاپاراسکوپی هم استفاده می شود و خیلی وقتها اقدامات درمانی به وسیله این دو روش برای بیمار ارائه می شود که می تواند مشکل نازایی را هم حل کند .

 مثلا فرض کنید در هیستروسکوپی ممکن است که دیواره داخل رحمی وجود داشته باشد و رحم سپتوم دار باشد که می تون دیواره را برداشت و مشکل نازایی فرد حل می شود یا این که ممکن است که پولیپی وجود داشته باشد ، فیبرومی داخل رحم برجسته شود و مسائل دیگری که در پی هیستروسکوپی حل شود . حتی ممکن است بعضی از چسبندگی ها هم با کمک هیستروسکوپی درمان شوند یا با کمک لاپاراسکوپی ممکن است که کیست های تخمدانی درمان شود . ممکن است اقداماتی برای تخمدان به منظور بهتر شدن کارکرد تخمدان در کسانی که PCOD (دارای تخمدان پلی کیستیک ) هستند ، انجام شود . ممکن است که فیبروم های بزرگی وجود داشته باشد که نیاز به برداشتن وجود داشته باشد و بنابراین با کمک لاپاراسکوپی چسبندگی ها می تواند حل شود و به این شکل هم بخشی از درمان نازایی به این طریق اتفاق بیافتد.    

افتادگی رحم می تواند خطرناک باشد بنابراین برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نتیجه

پس روش های درمان ناباروری متعدد است و بسته به وضعیت و شرایط زوجین از آن ها استفاده می شود . درمان ناباروری بسیارتخصصی بوده و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص در این زمینه صورت گیرد .

 

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مهزاد هلاوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی لاپاراسکوپی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی زنان شامل : لابیاپلاستی تنگ کردن واژن رفع افتادگی واژن سفید کردن واژن

پاسخ

5 + 11 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع با پزشک