زایمان در مادران مبتلا به کرونا ویروس

ویروسی که امروزه بسیاری از افراد به سرعت به آن مبتلا می شوند  که با نام پزشکی سندرم حاد تنفسی – کروناویروس ۲ (SARS-CoV-2)  شناخته می شود ، بسیار خطرناک با سرعت انتشار بسیار بالا می باشد.یکی از دغدغه های مادران باردار و زنانی که قصد بارداری دارند ، هراس از ابتلای جنین به این بیماری و یا آسیب به مادر می باشد .

بسیاری از زنان باردار نیز نگران این مساله میباشند که در حین زایمان به این ویروس مبتلا شوند . به همین منظور می خواهند تا به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایند  تا بتوانند زایمانی راحت و بدون استرس داشته باشند .

 

ابتلا به کوید – 19 در بارداری و حین زایمان

این تصور وجود دارد که اگر مادری به این ویروس مبتلا شده باشد در حین زایمان طبیعی و یا  زایمان سزارین امکان انتقال به نوزاد وجود خواهد داشت. همانطور که می دانید و روزانه بسیار این مورد گوشزد می شود راه انتقال این ویروس از طریق تماس بالا خواهد بود. بنابراین اگر مادر به این ویروس مبتلا باشد حین زایمان اگر نکات بهداشتی رعایت نشود احتمال این انتقال وجود خواهد داشت. بنابراین در صورتی که جواب تست مادر مثبت بوده باشد و ابتلای وی به این ویروس تایید شده، لازم است به محض تولد نوزاد با حفظ موارد بهداشتی مادر از فزند خود دور بماند و با وی تماس نداشته باشد.

در حال حاضر اگر مادران دارای علائم این ویروس باشند باید به سرعت به متخصص زنان مراجعه کرده تا در صورت لزوم آزمایشات لازم از وی گرفته شود.

آیا امکان انتقال ویروس از مادر به جنین وجود دارد؟

در این مورد نیز هیچ گزارشی مبنی بر تاکید این خبر وجود نداشته است. حتی تا کنون ویروسی در مایع آمینیوتیک نیز مشاهده نشده است. بنابراین امکان انتقال از مادر به جنین وجود ندارد.

اما لازم به ذکر است به دلیل ناشناخته بودن این ویروس ممکن است اخباری در آینده این فرضیه را ثابت کند. لذا این مطلب در لحظه ای به نگارش درآمده که هیچگونه گزارشی در این باره وجود نداشته است.

آیا مادر مبتلا به کووید – 19 می تواند به فرزند خود شیر دهند؟

با توجه به اینکه امکان انتقال ویروس های سار و مرس از طریق شیر مادر وجود نداشته است، این احتمال وجود دارد که درباره ویروس جدید کرونا نیز این انتقال وجود نداشته باشد. البته که در حال حاضر وجود این ویروس در شیر مادر هنوز گزارشی به دست نیامده است و محققین تحقیقاتی در این زمین به عمل نیاورده اند.

اما لازم است مادرانی که به این ویروس مبتلا هستند با رعایت موارد بهداشتی و استفاده از ماسک این عمل را انجام دهند. آن ها باید هنگام شیردهی از تمیز بودن سینه اطمینان حاصل کنند.

در صورتی که از پمپ شیر برای شیردهی استفاده می کنند باید از تمیز و ضدعفونی بودن وسایل و دست ها و بدن خود اطمینان داشته باشند و پس از هر استفاده از این وسیله مجددا آن راضد عفونی کنند.

آیا نوزادان نیز به این ویروس مبتلا می شوند؟

آنچه از ابتلای کودکان به این ویروس گزارش شده علائمی نظیر سرماخوردگی بوده است. گفتنی است کودکان به نسبت بزرگسالان دارای سیستم ایمنی قوی تری هستند و زمان ابتلا نیز علائم را به شکل بسیار خفیف نشان می دهند. البته اگر کودکی دارای بیماری زمینه ای باشد ممکن است ابتلا به این ویروس برای او بسیار خطرناک باشد. لذا رعایت بهداشت در کودکان نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

به علت اینکه زمان از بین رفتن این ویروس ناشناخته هنوز بر کسی روشن نیست، تمامی افراد به خصوص مادران باردار، افراد مسن و یا افرادی که دارای بیماری زمینه ای هستند باید در رعایت نکات بهداشتی نهایت دقت را داشته باشند.

بارداری باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و این مسئله خطر ابتلا به انواع عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه‌بر این رشد جنین در رحم، به ویژه در ماه‌های آخر بارداری باعث می‌شود به سایر اندام‌های بدن از جمله شش‌ها فشار وارد شود و این امر مانع از جریان یافتن هوا در ریه‌های مادر می‌گردد. در نتیجه ریه بیشتر مستعد عفونت خواهد بود. بر اساس شواهد اعلام شده نیز، زنان باردار در برابر ویروس‌هایی که دستگاه تنفسی را درگیر می‌کنند ( مانند سارس و مرس) آسیب‌پذیرتر هستند.

از جمله پرسش‌های مهمی که در رابطه با کرونا و بارداری مطرح است این است که آیا احتمال دارد ویروس کرونا از مادر به جنین و یا نوزاد تازه متولد شده انتقال یابد یا خیر.

اگرچه هنوز هیچ اطلاعات دقیقی در این رابطه وجود ندارد اما بنابر یک گزارش اعلام شده در انگلیس، نتیجه‌ی تست کرونای یک نوزاد تازه متولد شده، مثبت بوده است. البته هنوز مشخص نیست که این نوزاد در رحم مادر (احتمال این امر بسیار کم است) و یا بعد از تولد (به احتمال زیاد) به این ویروس آلوده شده است، با این وجود همین مسئله سبب افزایش نگرانی زنان باردار می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مهزاد هلاوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی لاپاراسکوپی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی زنان شامل : لابیاپلاستی تنگ کردن واژن رفع افتادگی واژن سفید کردن واژن

پاسخ

پنج × 3 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس سریع با پزشک