زایمان

زایمان

مادران و دوشیزگانی که در آستانه مادر شدن هستند شاید به وضعیت زایمان کنجکاو باشند . برای این منظور حادثه زایمان را به ترتیب توضیح داده و شرایطی انجام شده در وقوع زایمان را مشخص می کنیم.

یکی از بهترین  بخش های مورد توجه در موضوع زایمان کانال و یا مجاری گذر جنین و به عبارتی راه زایمان کودک است . جایگاهی که جنین در آن قرار می گیرد به عنوان رحم شناخته شده و در زمان زایمان جنین مجبور است خود را از آن جا به دنیای جدید انتقال دهد ولی باید توجه کرد که جهت رسیدن به دنیای جدید جنین آرام و ساکت مجبور به گذر از باریکه راهی است که اطرافش را استخوان ها و لب های نرم احاطه کرده که گاهگاهی منقبض و منبسط می شوند و دهانه آن ها منتهی به بیرون بوده و به شکل یک کانال یا زانوی لوله ای است . به عبارتی این کانال کاملا مستقیم و راست نبوده جنین مجبور است در اثنای تولد از این راه پر فراز و نشیب و سخت و عبور کند .

زایمان

زایمان

به طور معمول کانال زایمان به دو قسمت تقسیم می شود . قسمت نخست جایی است که با استخوان های سخت و سفت احاطه شده و محیطی نسبتا وسیع و گسترده است اما قسمت دوم راهی بسیار باریک و تنگ ولی احاطه شده با لب های نرم و قابل ارتجاع است .

قسمت نخست به وسیله چهار تکه ی استخوانی با همدیگر ارتباط دارند  که یک جفت از این استخوان ها لگن  جفت دیگر استخوان های نشمینگاه و نهایت ستون فقرات را در بر می گیرند . این استخوان ها برحسب شکل و حالات خاص خودشان از بالا به پایین حالت تنگ تری می یابند . همین قسمت که از بالا به پایین کشیده شده است به سه بخش تقسیم گشته و شناخته می شود . به قسمت فوقانی این محل جانب افقی بیضی گفته و قسمت اواسط را که دایره ای شکل است وسط بیضی و قسمت تحتانی را به عنوان جانب عمودی بیضی می شناسند که جنین باید از این قسمت تنگ خودش را به قسمت نرم و گوشتی  نازک رحم برساند . قسمت انتهایی یعنی همانا بخشی که قسمت تنگ بیضی را تشکیل می دهد در زمان زایمان بر اثر تغییرات بیو شیمیایی گشاده تر شده و زمینه را برای گذر جنین مساعد تر می سازد .

قسمت دوم رحم که از باریکه راهی بسیار نرم و احاطه شده با گوشت ها و لب های نرم می باشد ، از همان انتهای قسمت اولیه رحم شروع و تا دهانه رحم ادامه  دارد . در این قسمت به دلیل عدم وجود استخوان های سفت و محکم ارتجاع محل بسیار زیاد بوده و علی رغم تنگ بودن در اثر برخی از فعل و انفعالات ارگانیکی خیلی قابل ارتجاع و وسعت پذیر است . زمانی که جنین از این بخش عبور می کند برطبق تغییرات داخلی بدن زن خون زیادی در رگ های این قسمت جمع شده و آن را نرم تر و وسعت پذیر تر می سازد و جنین به راحتی از همان کانال تنگ عبور می کند .

زایمان انواع مختلفی دارد و در روش های گوناگونی انجام می شود . دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی انواع روش های زایمان را به بهترین شکل انجام می دهد . به همین خاطر اگر می خواهید یک تجربه شیرین و بدون خطری از زایمان داشته باشید زایمان خود را به دکتر هلاوی بسپارید .

زایمان با نشانه های خاص خودش آشکار می شود . برای این که بدانیم زایمان به چه نحوی شروع می شود باید نشانه های آن ها را شناخت . مادر ابتدا پیش از همه این نشانه ها را در می یابد . زایمان ابتدای امر با دردهای ناحیه ای و زودگذر شروع شده و انقباضات شدیدی را در شکم خود حس می کند . کشش سنگین در نواحی کمر – کشیدگی در رحم و شکم – انقباضات شکم که بیشتر منجر به حرکات جنین می شود و برای مادر ناراحتی فراهم می آورد و احساس سنگینی در جنین که مادر تصور می کند هر آن نوزادش بر زمین خواهد افتاد از جمله نشانه های زایمان می باشد . اگر دردهای بروز شده با تناوب به مدت فاصله ای ده دقیقه اتفاق بیفتد باید پذیرفت که که نشانه های زایمان خودش را مشخص نمایند . مخصوصا زمانی که از هر حیثی حالت طبیعی دارند با وقوع دردهای سنگین و بروز انقباضات رحمی دهانه رحم نیز به تدریج از هم باز می شود .

با گشاده و کشیده شدن رحم غشای داخلی که مانع ازخروج جنین و ورود میکروب بوده با فشار از هم دریده می شود و مایع آمنیون از پشت آن غشاء به بیرون می ریزد که اصطلاحا در میان زنان این شایع ترین و شاخص ترین نشانه های زایمان است . با پاره شدن غشاء مایعی ، سنگینی و دردهای زایمان نیز به اوج خود می رسد . البته باید توجه داشت که این حادثه چند ساعت و یا ده دقیقه قبل از زایمان انجام می گیرد ولی در برخی از زنان نیز دیده  شده است که چند روز پیش پارگی موقتی در غشا پدید آمده و پس از آن زایمان انجام می پذیرد .

گشودگی دهانه رحم در زنانی که بار نخست زایمان خودشان را پشت سر می گذارند حدود هفت ساعت و زنانی که چندین مرتبه زایمان انجام داده اند چهار ساعت به درازا می کشد . زمانی که با گشوده شدن دهانه رحم و پاره گشتن غشاء محافظ آب آمینیون به بیرون ریخت می بایست جنین متولد شود و اگر چنین عملی به طور طبیعی انجام نگرفت می بایست به طریق ممکن و امکانات لازم جنین به بیرون آورده شود . گاهی دیده شده است که با گشودن دهانه رحم هنوز غشاء محافظ پاره نمی شود که در آن صورت پزشک اقدام به پاره کردن غشاء می نماید .

 

مقالات مرتبط

لابیاپلاستی

بهترین جراح زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن

راه های ارتباطی با دکتر هلاوی متخصص زنان و زایمان و نازایی

۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱

 

پاسخ

چهار × 3 =

Call Now Button