زگیل تناسلی

زگیل تناسلی (HPV)

زگیل تناسلی از ویروس پاپیلومای انسانی و یا همان HPV بروز می کند. زگیل تناسلی بر هر دو جنس زن و مرد تاثیر گذار است ولی بیشترین تاثیر منفی را بر روی زنان می گذارد.

زگیل تناسلی قابل درمان است به شرطی که به طور اصولی به درمان علت بروز این عارضه و عفونت های آن پرداخت.

بسیاری از خانم ها از جوش های بر روی واژن خود دارند، احساس ناراحتی می کنند و به همین دلیل به متخصص زنان خود مراجعه می کنند و یا برخی به دلیل ایجاد ترشحات زیاد واژن دلهره دارند.  این گروه از خانم ها ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شده باشند و از آن بی خبرند . خانم  دکتر مهزاد هلاوی در این خصوص توضیحاتی را در این مقاله ارائه داده اند. همچنین می توانید برای دریافت مشاروه و راهنمای از ایشان می توانید با شماره        ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچین می توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

زگیل های تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به جوش های نرم که فقط در ناحیه های تناسلی ظاهر می شود گفته می شود. زگیل های تناسلی انواع مختلفی دارند و تا به امروز ۱۰۰ نوع آن ها نیز یافت شده است.

راه انتقال آن ها از طریق ارتباط با ناحیه تناسلی آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV، می باشد. ممکن است فقط پوست با پوست مالش داشته باشد و نیاز به ایجاد رابطه جنسی نیز صرفاً نمی باشد.

زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی چیست؟

افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند در ناحیه تناسلی خود دارای درد، خارش شدید و ناراحتی و چوش های نرم هستند. ممکن است این جوش ها بسیار ریز و زیر پوستی باشد و یا به صورت متورم و بر روی پوست نمایان باشد. این نوع از زگیل ها به صورت خوشه ای و یا تکی بروز می کنند و در صورت عدم درمان به موقع ممکن است، فرد به عواض جدی این بیماری مبتلا شود. برخی از این بیماری ها همانند سرطان دهانه رحم و مثانه شود.

همچنین ممکن است بلافاصله بعد از رابطه جنسی نمایان شود یا چند هفته بعد بروز کند.

نشانه های زگیل تناسلی

زگیل تناسلی را ممکن است نتوان با چشم دید. زیرا برخی از این نوع از برجستگی ها ممکن است بسیار کوچک و کمی از رنگ پوست تیره باشد. همچنین برخی از زگیل های تناسلی ممکن است بسیار گسترده تر بوده و  شبیه گل کلم باشند. با این حال برای اطمینان از عدمم مبتلا به زگیل تناسلی باید به متخصص زنان مراجعه شود تا به راحتی تشخیص داده شود و در اسرع وقت درمان  شود.

زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان  در این نواحی بیشتر دیده می شود:

 • آلت تناسلی
 • اسکروتوم
 • کشاله ران
 • ران

زگیل تناسلی در زنان 

زگیل تناسلی در زنان  در نواحی زیر قابل مشاهده است:

 • درون واژن
 • خارج واژن
 • دهانه رحم

برخی از علائم بروز زگیل تناسلی در زنان عبارتند از :

 • ترشحات واژن
 • خارش مهبل
 • خون ریزی واژن بی دلیل
 • سوزش

در صورتی که زگیل های تناسلی در فرد گسترش یابد و درمان نشود، برای فرد بسیار ناراحت کننده و دردناک خواهد بود.

چه مواردی سبب می شود تا فرد به زگیل تناسلی مبتلا شود؟

 • بیشترین میزان امار افرادی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اند، به دلیل ابتلا به HPV به این بیماری مبتلا شده اند. با این حال در افرادی که به HPV مبتلا هستند، شاید فقط بین ۳۰ الی ۴۰ درصد بر اندام های تناسلی تاثیر بگذارد و تعداد کمی به زگیل تناسلی مبتلا شوند.
 • ویروس HPV که عامل بروز زگیل های تناسلی است، به راحتی از تماس پوست با پوست قابل انتقال است. گفتن این نکته بدین معناست، که نیازی به ایجاد رابطه جنسی نیست.

در ادامه باید گفت که HPV بسیار شایع است ولی قابل پیشگیری است. دربرخی از افراد با این که حامل این ویروس است، ممکن است زگیل تناسلی نداشته باشد و در سلامتی فرد هیچ گونه خللی ایجاد ننماید.

در چه افرادی زگیل تناسلی مشاهده می شود؟

 • افراد زیر ۳۰ سال
 • افرادی که از مادر ناقل این بیماری به دنیا آمده اند.
 • افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند.

عوارض ابتلا به HPV چیست؟

در صورت عدم تشخیص به موقع و درمان ممکن است باعث شود تا در خانم ها بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم، تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم و یا همان دیسپلازی بروز کند. همچنین ممکن است به قسمت های خارجی اندام های تناسلی زنان صدمه وارد نماید. در برخی از زنان ابتلا به سرطان آلت تناسلی و مقعد نیز ممکن است ایجاد شود.

راه های تشخیص زگیل های تناسلی چگونه است؟

در وهله اول با مراجعه به پزشک، سوالاتی از فرد در خصوص سلامت جسمی و سوابق جنسی فرد سوال می شود. سپس پزشک اقدام به بررسی و معاینه فیزیکی فرد می نماید تا میزان زگیل های تناسلی و منطقه ای که رشد نموده است را بررسی نماید.

همچنین ممکن است از فرد بخواهد تا تست پاپ اسمیر بدهد تا بتواند میزان ابتلا دهانه رحم به زگیل تناسلی را بررسی نماید.

همچنین در خانم هایی که مادرانشان سابقه ابتلا به HPV هستند می توانند با انجام آزمایش DNA به راحتی این بیماری را تشخیص دهند و مطلع شوند که مبتلا هستند و یا خیر.

چگونه زگیل های تناسلی درمان می شوند؟

به دلیل آن که عامل ابتلا به زگیل های تناسلی در خون به راحتی در جریان هستند، ممکن است فردی هیچ گونه نشانه ای از این بیماری را نداشته باشد ولی ناقل این بیماری باشد. پس حتما باید آزمایشات مربوطه را حتما بدهد. برای درمان این بیماری روش های مختلفی وجود دارد. که دارو درمانی یکی از این روش هاست. تجویز دارو بر عهده متخصص است و فرد نباید خود درمانی نماید. همچنین برخی به اشتباه بر این باروند که مصرف دارو های ضد بارداری و یا استفاده از روش های جلوگیری از بارداری می تواند از انتقال این بیماری جلوگیری می نماید.

همچنین ممکن است برای درمان این بیماری ممکن است از لیزرها بهره بگیرند و زگیل ها را بسوزانند.

انتخاب راه درمانی بر عهده متخصص است که بعد از معاینه و آزمایشات مربوطه آن را انتخاب می نمایند.

راه های ارتباطی با دکتر هلاوی متخصص زنان و زایمان و نازایی

۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱

پاسخ

هجده + 18 =