سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

مراقبت های قبل از زایمان برای سلامت مادر و جنین حائز اهمیت می باشد و اغلب بخش مهمی از مراقبت های قبل از زایمان شامل  سونوگرافی یا غربالگری در دوران بارداری می باشد. بسیاری از والدین نیز انتظار دارند این فرصت را برای مشاهده فرزند رو به رشد خود داشته باشند و برای بسیاری از آنها این سوال پیش می آید که چرا باید سونوگرافی در دوران بارداری انجام دهند؟ چه زمانی باید سونوگرافی انجام دهند؟

به همین قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوعات بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

ضرورت سونوگرافی سه ماهه اول بارداری

به طور معمول سونوگرافی نخستین بار در سه ماهه اول بارداری انجام می شود. اختلالات کروموزومی ممکن است در طول دورانی جنینی رخ دهد به همین دلیل شناسایی این مشکلات بسیار اهمیت دارد و بهترین روش برای تشخیص انجام سونوگرافی می باشد. نخستین سونوگرافی هم سونوگرافی سه ماهه اول بارداری می باشد که شامل سونوگرافی NB و NT می شود.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری حتما باید در زمان خاصی انجام شود که معمولا بین ۱۱ تا ۱۴ هفتگی جنین است و در صورتی که در این زمان انجام نگیرد در تشخیص مشکلات کروموزومی جنین کمکی نمی کند زیرا قبل از ۱۱ هفتگی جنین بسیار کوچک است و پس از ۱۴ هفتگی هم ممکن است سیستم لنفاوی جنین مایع اضافی را جذب نماید و به طبع انجام سونوگرافی هم بی فایده باشد.

سونوگرافی-سه-ماهه-اول-بارداری

سونوگرافی-سه-ماهه-اول-بارداری

سونوگرافی NT چه کاربردی دارد؟

NT در واقع به مجموعه ای از مایع جمع شده در پشت گردن جنین گفته می شود که با اندازه گیری آن می توان تشخیص داد که آیا جنین به سندرم داون مبتلا می باشد یا خیر. در جنین مبتلا به سندرم داون معمولا این مایع بیشتر از جنین سالم است.

سونوگرافی NT در واقع احتمال وجود سندرم داون را بررسی می کند ولی نمی تواند تشخیص قطعی بدهد وبرای تشخیص قطعی نیاز است آزمایشات دیگری مانند آمنیوسنتز انجام شود. همچنین در صورتی که سونوگرافی NT به صورت ترکیبی با آزمایش خون انجام شود نتیجه دقیق تری را نشان می دهد.

در اغلب موارد سونوگرافی NT از روی شکم مادر انجام می شود ولی در برخی موارد بنابرتشخیص متخصص زنان ممکن است سونوگرافی واژینال انجام شود که در حالت کلی هر دو روش نیز نتایج یکسانی دارند.

سونوگرافی سه ماهه اول بارداری حتما باید توسط متخصص زنان حاذق و باتجربه انجام گیرد. دکتر هلاوی متخصص زنان و متخصص نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

سونوگرافی NB چه کاربردی دارد؟

سونوگرافی NB هم از سونوگرافی های ضروری سه ماهه اول بارداری می باشد که جهت بررسی تیغه استخوان بینی مورد استفاده قرار می گیرد. به طوری که در صورت عدم مشاهده تیغه استخوان بینی در سونوگرافی می تواند نشانه ای بر وجود سندرم داون در جنین باشد.

سونوگرافی داپلر

سونوگرافی داپلر برای تعیین وضعیت عروقی و خونرسانی به جنین به کار می رود. اگر چه این سونوگرافی عمدتا در سه ماهه سوم بارداری کاربرد دارد اما می تواند برای تشخیصاختلالات کروموزومی مانند نارسایی دریچه تریکاسپید در سه ماهه اول بارداری نیز موثر باشد.

نتیجه گیری

در نهایت می توان نتیجه گرفت انجام سونوگرافی سه ماهه اول بارداری برای تشخیص اختلالات کروموزومی حائز اهمیت می باشد و هر مادری باید این نوع سونوگرافی را در هفته ۱۱ تا ۱۴ بارداری انجام دهد.

همچنین به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر مهزاد هلاوی متخصص زنان در شهرک گلستان:

جراحی لابیاپلاستی

سفید کردن واژن با لیزر

تنگ کردن واژن

پاسخ

18 − ده =

Call Now Button