فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری

آیا می دانید فشار خون(Blood pressure) در دوران بارداری برای مادر و جنین چه خطراتی را ایجاد می کند؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی این خطرات بپردازیم.

فشار-خون-در-بارداری

فشار-خون-در-بارداری

فشار خون در بارداری عمدتا به دو صورت اتفاق می افتد

 • در بعضی از خانم ها این مشکل قبل از بارداری هم وجود داشته و لازم است قبل از اقدام به بارداری آن را درمان کنند و در طول بارداری نسبت به سایرین بیشتر مراقب باشند. همچنین در این افراد احتمال مسمومیت بارداری (Pregnancy poisoning) هم بالاتر است و باید تحت نظر متخصص زنان باشند.
 • فشار خونی که معمولا در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد. ممکن است در این حالت مادر هیچ علائم دیگری نداشته باشد و در مواردی که فشار خون به میزان زیادی بالا نباشد ممکن است درمانی هم نیاز نباشد.

عوامل ایجاد فشار خون در بارداری

گاهی ممکن است فشار خون در بارداری اتفاق بیفتد که یکی از انواع پرفشاری خون می باشد که این مشکل به دلایلی ایجاد می شود که برخی از این دلایل عبارتند از:

 • عدم کنترل اضافه وزن در دوران بارداری: خانم هایی که با وزن زیاد اقدام به بارداری می کنند یا وزنشان طبیعی است اما در حین بارداری دچار افزایش وزن کنترل نشده می شوند احتمال اینکه به پرفشاری خون مبتلا شوند بسیار بالاست. در صورتی که این افراد در بارداری اول خود دچار فشار خون بالا شدند لازم است حتما در بارداری های بعدی برای کنترل اضافه وزن خود تحت نظر متخصص زنان قرار بگیرند.
 • بارداری در سنین بالای ۴۰ سال
 • داشتن سابقه فشار خون در خانواده
 • مصرف الکل و سیگار
گاهی اوقات خانم ها  دچار فشار خون در بارداری می شوند بنابراین لازم است برای درمان آن به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در درمان این بیماری مهارت بالایی دارند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

خطرات فشار خون در بارداری

فشار خون در بارداری می تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین به وجود آورد که تعدادی از این مشکلات عبارتند از:

 • احتمال زایمان زودرس
 • در بسیاری از این افراد ادم (Edema) یا ورم رخ می دهد.
 • در افراد مبتلا به پرفشاری خون ممکن است دفع پروتئین به میزان زیادی رخ دهد.
 • احتمال رشد جنین کمتر است.
 • احتمال مسمومیت بارداری یا Pregnancy poisoning

با توجه به اینکه نمک یکی از منابع ی دریافتی بدن می باشد و برای تکامل مغز جنین بسیار اهمیت دارد لازم است به میزان کافی در دوران بارداری مصرف شود ولی در صورتی که مادر دچار پرفشاری خون باشد مصرف نمک باید محدودتر شود.

در چه دورانی از بارداری ورم در مادر رخ می دهد؟

معمولا از هفته ۳۲ بارداری به بعد ورم در مادر به وجود می آید ولی بعضی از خانم ها از هفته ۲۴ ام بارداری ورم را دارند بدون اینکه عارضه خاصی داشته باشند. در صورتی که افزایش وزن یا ورم ناگهانی غیر طبیعی است  باید بیشتر بررسی شود.

مسمومیت بارداری یا Pregnancy poisoning چیست؟

مسمومیت بارداری یا Pregnancy poisoning حالتی است که  فشار خون بالا رفته و معمولا خانم ها دفع پروتئین دارند و ممکن است مشکلاتی در کلیه و کبد ، کاهش پلاکت های خون یا عوارضی دیگر مشاهده شود.  این افراد لازم است به طور مداوم تحت نظر متخصص زنان قرار بگیرند. این مشکل درمان قطعی ندارد و تنها درمان های محافظت کننده برای خانم انجام می شود تا سلامت جنین حفظ شود. این افراد در آینده ممکن است دچار بیماری های کلیوی یا قلبی عروقی شوند بنابراین لازم است به طور سالانه و منظم چکاپ انجام دهند.

سایر خدمات دکتر هلاوی به شرح زیر هستند:

درمان نازایی

لابیاپلاستی

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

پاسخ

پانزده + دوازده =

Call Now Button