مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری

اگر یک حاملگی پر خطر دارید شما یا فرزندتان ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات سلامتی قبل یا بعد از زایمان باشید . معمولا نظارت ویژه یا درمان در طول دوران بارداری نیاز است . دانستن فاکتورهای خطر برای یک حاملگی پر خطربرای آن که بدانید که برای مراقبت از خود و فرزندتان جه کارهایی باید انجام دهید لازم است پس باید مراقبت های دوران بارداری رابدانید .

فاکتورهای خطر برای یک حاملگی پر خطر کدام ها هستند؟

گاهی یک حاملگی پر خطر نتیجه یک وضعیت پزشکی قبل از حاملگی است . در موارد دیگر ، یک شرایط درمانی که در طول حاملگی برای شما یا فرزند شما اتفاق می افتد می تواند باعث پر خطر شدن حاملگی گردد .

فاکتورهای خاصی که می تواند در حاملگی  پر خطر نقش داشته باشد شامل :

 • سن بالای مادر. خطرهای حاملگی در مادرانی که سن آن ها بالاتر از ۳۵ سال است بیشتر است .
 • انتخاب های روش زندگی . سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای غیر قانونی یک حاملگی را در خطر قرار می دهد .
 • پیشینه پزشکی . سابقه فشار خون مزمن ،دیابت،اختلالات قلبی ، مشکلات تنفسی مانند آسم ضعیف که کنترل می شود ، عفونت ها ، و اختلالات لخته شدن خون مثل ترومبوزعمیق رگ ها می توانند ریسک حاملگی را بالا ببرند.
 • سابقه جراحی . سابقه جراحی روی رحم ، شامل بخش های C چندگانه ، چندیدن جراحی شکم یا تومورهای رحم می توانند ریسک های حاملگی را بالا ببرد .
 • عوارض بارداری . عوارض مختلفی که در طول بارداری ایجاد می شوند می توانند خطرناک باشند . به عنوان مثال اگر موقعیت جفت غیر طبیعی است ، رشد جنین کمتر از ۱۰ درصد برای سن حاملگی است و حساسیت Rh – یک موقعیت خطرناک جدی که زمانی اتفاق می افتد که گروه خونی شما Rh منفی است و گروه خون بچه Rh مثبت است – .
 • حاملگی چندگانه . ریسکهای حاملگی برای زنانی که بچه های دوقلو حامله هستند بیشتر است .
عکس مراقبت های دوران بارداری

عکس مراقبت های دوران بارداری

چه مراحلی می توانید برای حاملگی سالم انجام دهید ؟

هنگامی که شما از قبل می دانید که یک حاملگی پر خطر دارید یا این که می خواهید هر چه می توانید انجام دهید تا از ایجاد حاملگی پرخطر جلوگیری کنید، به یک سری اصول پایبند باشید، برای مثال :

 • برنامه ریزی یک ملاقات پیش فرض داشته باشید . اگر شما در فکر آن هستید که حامله شوید ، با پزشک خود مشورت کنید . او ممکن است به شما در مورد شروع یک رژیم غذایی قبل از تولد با ویتامین به همراه فولیک اسید و به دست آوردن یک وزن سالم قبل از این که حامله شوید ، مشورت دهد. اگر شما در وضعیت درمانی هستید ، درمان شما باید با آماده شدن برای حاملگی هماهنگ باشد . همچنین پزشک شما ممکن است با شما در مورد ریسک های یک بچه با یک وضعیت ژنتیکی خاص بحث کند.
 • به طور منظم مراقبت های پیش از زایمان انجام دهید . ویزیت های پیش از تولد می تواند به پزشک شما کمک کند تا شرایط سلامتی شما و بچه تان را کنترل کند. بسته به موقعیت شما باید به متخصص زنان ، ژنتیک و اطفال مراجعه کنید .
 • باید رژیم غذایی سالم داشته باشید . در طول حاملگی شما نیاز به فولیک اسید بیشتر ، کلسیم و آهن دارید . یک رژیم پیش از زایمان حاوی ویتامین می تواند باعث بارور شدن تمام تخمک ها شود . اگر شما وضعیت سلامتی خاصی مانند دیابت دارید با پزشک خود درمیان بگذارید .
 • عاقلانه وزن اضافه کنید . روش درست به دست آوردن وزن می تواند سلامتی بچه شما را پشتیبانی کند و کمک می کند که بعد از زایمان راحت تر وزن های اضافی را کم کنید .
 • از مواد خطر آفرین دوری کنید .اگر شما سیگار می کشید ، آن را قطع کنید . الکل و داروهای غیر قانونی را هم همینطور. حتما از پزشک خود تایید بگیرید قبل از آن که اقدام به شروع یا قطع هر نوع درمان یا دارویی کنید .
افتادگی رحم می تواند خطرناک باشد بنابراین برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 

نتیجه

 اگرشما یک حاملگی با خطر بالا دارید ، ممکن است که بی میل باشید که به آینده فکر کنید و در مورد ویزیت های پزشکی استرس داشته باشید از ترس آن که خطر بد بشنوید.

متاسفانه اضطراب می تواند سلامتی شما و بچه شما را تحت تاثیر قرار دهد . با پزشک خود در مورد راه های آرام شدن و از بین رفتن استرس مشورت کنید . برخی مطالعات نشان داده است روش هایی مثل تصور کردن اشیاء یا تجربیتا ت دلپذیر یا گوش دادن به موزیک می تواند اضطراب را در طول حاملگی کاهش دهند.

 

 

 

 

 

 

پاسخ

19 − 18 =

Call Now Button