مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک

از جمله مواردی که خانم دکتر مهزاد هلاوی در خصوص اقدامات قبل از بارداری همیشه تایید می نماید این است که باید زوجی که قصد بارداری دارند مشاوره ژنتیک انجام دهند. اکثر زوجین در بارداری اول خود اصلا به این امر توجه نمی کنند و بعد از بروز مشکل برای جنین و نوزاد خود مانند تولد نوزاد ناقص و یا ابتلا به یک بیماری ژنتیک، برای بارداری های بعدی، مشاوره ژنتیک انجام می دهند.

مشاوره ژنتیک از جمله مهمترین اقداماتی است که باید زوجین طبق نظر دکتر  مهزاد هلاوی، متخصص زنان و زایمان باید انجام دهند تا فرزندانی سالم به دنیا بیاورند. برای دریافت مشاروه و راهنمای از ایشان می توانید با شماره 31 21 74 44 – 021 تماس حاصل فرمایید. همچین می توانید ما را در اینستاگرام و تلگرام دنبال کنید.

مشاوره ژنتیک

 

در کل دنیا، افراد با انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری، میزان به دنیا آوردن نوزاد با بیماری های ارثی و ژنتیکی و یا ناقص به طور چشم گیری کاهش می دهند.

مشاور ژنتیک توسط متخصص زنان معرفی می شود و تمامی اطلاعات بیمار نزد پزشک به طور محرمانه باقی خواهد ماند.

زمانی که متخصص زنان زوج را نزد مشاور ژنتیک می فرستد. تیم مشاور ژنتیک اطلاعاتی را در خواست می کنند. این اطلاعات باید با صداقت و به طور کامل در اختیار مشاور ژنتیک قرار گیرد. این اطلاعات باید صحیح باشد، چون مشاور ژنتیک نمی خواد در خصوص زوجین قضاوت نمایند بلکه فقط از این اطلاعات برای راهنمایی استفاده می کنند.

در مشاوره ژنتیک ریسک بیماری هایی که در خانوداه خانم و آقا وجود دارد و ممکن است در فرزند بروز کند، در این مشاوره ژنتیک مشخص می شود و در صورت تایید ابتلای جنین به بیماری خاص، به دنیا آمدن این نوزاد را بر عهده خود زوج می گذارند که آیا آورده شود یا خیر؟! آیا خانم می خواهد باردار شود؟ آیا می خواهد خانم به بارداری خود ادامه دهد یا خیر؟

در ادامه بعد از کشف بیماری که در خانواده یکی از زوجین وجود دارد، زوج را راهنمایی می کنند تا چه اقداماتی را باید انجام داد؟ این اقدامات قبل از بارداری و حین بارداری چیست؟ همچنین چگونه می توان بیماری را تشخیص داد و درمان کرد؟

مشاوره با مشاور ژنتیک

شاید برای رسیدن به پاسخ این سوالات لازم باشد تا بین یک تا چند جلسه از مشاور ژنتیک، مشاوره و راهنمایی دریافت نمود. شاید در این میان نیاز به مراجعه به کلینیک های خاص باشد و یا افرادی که در خانواده شما به این بیماری خاص مبتلا هستند، برای آزمایش ژنتیک، معاینه برای تشخیص صحیح و نتیجه گیری در خصوص این بیماری به مشاور ژنتیک مراجعه نمایند.

هر یک از زوجین نباید احساس شرمساری و ندامت در خصوص بیماری ژنتیکی خود نمایند و نباید از پزشک خود پنهان نمایند و هر پاسخی که در این خصوص توسط مشاور ژنتیک پرسیده می شود باید با دقت، فکر و صداقت بیان شود.

چه افرادی نیاز به مشاوره ژنتیک دارند؟

اگر که خانمی با سن 35 سال به بالا می خواهد باردار شود، می تواند با متخصص زنان خود در این خصوص صحبت کرده و درخواست مشاوره ژنتیک دهد.

اگر خانمی در بارداری های گذشته و یا در خانواده خود دارای سابقه بیماری های ارثی و ژنتیکی است، باید مشاروه ژنتیک انجام دهد. زیرا از به دنیا آمدن نوزاد ناقص جلوگیری می شود.

اگر فرد و یا همسر فرد، مبتلا به بیماری های اختلال مادر زادی و یا ژنتیکی هستند، باید برای مشاوره ژنتیک اقدام نمایند.

اگر در خانواده فردی، سندروم دان، عقب ماندگی ذهنی، سابقه بیماری های تکاملی مغز و نخاع، بیماری های تالاسمی ماژور، کلیه کیستیک مادر زادی، ضعف عضلانی، اختلالات خونریزی دهنده مانند هموفیلی، کوتولگی، مشکلات استخوانی، اختلالات جذب ویتامین D، سیستیک فیبروز، تشنج های ارثی، سابقه بیماری های قلبی، کوری و کری در صورتی که در هر یک از زوجین وجود دارد باید اطلاع داده شده و بررسی گردد.

اگر خانم و آقا با هم نسبت فامیلی دارند، باید برای مشاوره ژنتیک اقدام نمایند. زیرا بروز بیماری های ژنتیکی در این گروه از زوجین نسبت به مابقی افراد دو برابر می باشد.

اگر خانمی سابقه سقط مکرر از 3 سقط و بیشتر خود به خودی جنین دارد.

اگر خانم و یا آقا اهل منطقه خاصی هستند که بیماری خاصی در آن منطقه بسیار زیاد و یا شایع است. باید به مشاوره ژنتیک اقدام نمایند. مانند تالاسمی ماژور، آنمی داسی شکل و برخی دیگر از بیماری ها که در مناطق شمال و جنوب کشور ایران به وفور به دلیل قرار گیری کنار دریا، دیده می شود.

اگر پدر دارای سنی بیشتر از 40 سالگی دارد، به دلیل تغییر در ساختار ژنتیکی که ممکن است پیش بیاید، باید مشاوره ژنتیک انجام دهد. یعنی این آزمایش صرفا برای مادر توصیه نمی شود و باید پدر نیز به این مشاوره برود.

یا هر اختلال، بیماری ، عقب ماندگی ذهنی، ضعف عضلانی و هر مشکلی که ممکن است بر روی جنین تاثیر بگذارد، و یا در خانواده زوجین وجود دارد. باید مورد بررسی قرار گیرد.

بعد از جمع آوری این اطلاعات و پیدا کردن میزان ریسک تولد نوزاد با این بیماری ها، چطوری می توان از بروز این بیماری ها و انتقال آن ها به جنین جلوگیری نمود و تحت نظر متخصص زنان می توان تصمیم به بارداری سالم گرفت.

مقالات مربتط

اقدامات قبل از بارداری

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

روش های مختلف زایمان 

درمان ناباروری با IUI

درمان ناباروری با IVF

درمان نازایی

راه های ارتباطی با دکتر

55 34 72 44 – 31 21 74 44 – 021

اینستاگرام 

کانال تلگرام

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مهزاد هلاوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی لاپاراسکوپی و سونوگرافی دارای بورد تخصصی از دانشگاه تهران انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی زنان شامل : لابیاپلاستی تنگ کردن واژن رفع افتادگی واژن سفید کردن واژن

پاسخ

چهارده − 9 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع با پزشک