هیستروسکوپی

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی، روشی است جهت تشخیص و درمان مشکلات رحمی. هیستروسکوپ، لوله ظریف و باریکی است که از طریق واژن وارد رحم می شود، و تصاویری را جهت غربالگری رحم تهیه می کند.

هیستروسکوپی

یکی از دلایل انجام هیستروسکوپی، بررسی علت خونریزی های غیر طبیعی از رحم می باشد. این گونه خونریزی ها می تواند به این دلیل باشد که خانمی در عادات ماهیانه خود، خونریزی زیاد و یا غیر طبیعی دارد، و علت حتما بایستی بررسی شود. دیگر کاربردهای هیستروسکوپی عبارت است از:

  • رفع چسبندگی رحم، ناشی از عفونت و یا جراحی های قبلی
  • تشخیص سقط جنین های مکرر، به خصوص زمانی که خانمی بیش از دو سقط جنین را تجربه کرده باشد
  • تشخیص و درمان مشکلاتی مانند درآوردن فیبروم و پولیپ های رحمی

این جراحی تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شود، تا بیمار دردی را احساس نکند. هیستروسکوپی باید بعد از اتمام عادت ماهیانه و خونریزی انجام شود. جهت تسهیل روند هیستروسکوپی، دهانه رحم قبل از جراحی باز وگشاد خواهد شد، این کار با استفاده از ابزارهای مخصوصی صورت می گیرد.

در ابتدا، اسپکولوم از طریق واژن در دهانه رحم قرار می گیرد، هیستروسکوپ از دهانه رحم عبور می کند و وارد رحم می شود، رحم با کربن دی اکسید و یا مایع، باز  نگه داشته می شود، تا امکان مشاهده لایه های رحمی و لوله های فالوپ، راحت تر صورت بگیرد. در نهایت، تصاویر گرفته شده بر روی مانیتور نمایش داده می شود، تا هر گونه اختلال و مشکلی شناسایی و علت نیز برطرف گردد.

دوران نقاهت هیستروسکوپی بسیار کوتاه است و بیمار بلافاصله قادر به انجام فعالیت های روزانه و عادی خود خواهد بود. احتمال درد، مقدار جزئی خونریزی و ترشح، تا چند روز بعد از عمل کاملا طبیعی می باشد. جهت کنترل درد، داروها و مسکن هایی مانند ایبوبروفن، از سوی   تجویز خواهد شد.

در صورت ادامه خونریزی به مدت یک هفته و یا بیشتر، بهتر است بیمار به جای استفاده از تامپون و پد، از دستمال توالت بهداشتی استفاده کند تا احتمال انتقال عفونت به رحم و دهانه رحم کاهش یابد.

موارد منع انجام هیستروسکوپی:

  • زنان باردار و شیرده
  • زنان مبتلا به سرطان رحم و واژن
  • در انسداد و تنگی دهانه رحم

برخی از خدمات دکتر مهزاد هلاوی متخصص زنان 

درمان ناباروری با IVF

درمان نازایی

لابیاپلاستی 

درمان ناباروری با IUI

جراحی زیبایی واژن

زایمان طبیعی

زایمان سزارین

راه های ارتباطی با دکتر

۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ [۰۲۱]

 کانال تلگرام

 صفحه اینستاگرام

با تشکر مدیریت سایت دکتر هلاوی متخصص زنان و زایمان و زیبایی

پاسخ

20 + سه =