پارگی های دستگاه تناسلی

پارگی های دستگاه تناسلی

پارگی پرینه : تمام پارگی های پرینه بجز سطحی ترین پارگی  می توانند با درجات متغیری قسمت تحتانی واژن – گاه اسفنکتر آنال و گاه دیواره های  واژن را درگیر کنند .

پارگی های واژن : پارگی های قسمت میانی یا یک سوم فوقانی واژن بدن در پرینه یا سرویکس شیوع کمی دارد . این پارگی ها طولی بوده و معمولا در طی استفاده از فورسپس یا واکیوم ایجاد می شود . گاه زایمان خود به خود نیز این پارگی ها را ایجاد می کند . اغلب این پارگی های واژن عمیق بوده به طوری که به بافت های زیرین گسترش  می یابد . و موجب خونریزی قابل توجه می شوند و معمولا با بخیه های مناسب کنترل می گردند . برای کشف این نوع پارگی ها باید قسمت فوقانی واژن دقیقا بررسی شود. خونریزی از رحمی که به شدت منقبض شده است نشانه ای از پارگی مجرای تناسلی باقی ماندن تکه ای از جفت یا هر دو است .

پارگی-های-دستگاه-تناسلی

پارگی-های-دستگاه-تناسلی

آن دسته از پارگی های دیواره قدامی واژن که ارتباط با پیشابراه دارند نسبتا شایع هستد این پارگی ها اغلب سطحی و بدون خونریزی بوده یا خونریزی کمی در آن ها وجود دارد و ترمیم آن ها ضروی نیست . در صورت نیاز به ترمیم باید سوند نلاتون گذاشته شود .

آسیب های دیافراگم بدنی : دیافراگم لگنی شامل عضله لواتورآنی و عضله کوکسیژئوس که تنگ کننده واژن است که هریک ممکن است در نتیجه اتساع بیش از حد مجرای زایمان آسیب ببینند . به دنبال این آسیب عملکرد دیافراگم لگنی مختل می شود .

پارگی های سرویکس : در بیش از نیمی از زایمان های واژینال سرویکس پاره می شود . اندازه اکثر این پارگی ها کمتر از ۲-۵/۰سانتی متر است که به سرعت بهبود یافته و به ندرت مشکلی ایجاد می کنند . این پارگی ها در زمان ترمیم شکل گرد سوراخ خارجی سرویکس را به یک شکاف عرضی تبدیل می کنند و از دیگر عوارض آن ها اورسیون یا بیرون زدگی کانال سرویکس است به طوری که اپیتلیوم غددی آن دیده می شود . پارگی های عمیق سرویکس یک سوم فوقانی واژن را درگیر می کند . گاه در پارگی های قسمت فوقانی واژن سرویکس از واژن کنده می شود . نوع اخیر پارگی در زایمان های دشواری که از فورسپس استفاده می شود و یا در زایمان هایی که علی رغم دیلاتاسیون ناکامل سرویکس –لبه های فورسپس بر روی سرویکس قرار داده می شود ایجاد می شوند .

پارگی واژن را می توان به وسیله  روش های مختلف درمان کرد . اما نکته ای که باید به یاد داشت این می باشد ترمیم این پارگی احتیاج به تخصص ویژه ای دارد . دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی  جراحی زیبایی واژن را بسیار دقیق انجام می دهد به شکلی که بیمار رضایت مطلوبی از عمل خود داشته باشد .

تشخیص پارگی های سرویکس: خونریزی شدید در طی مرحله سوم یا بعد از آن در حضور رحم منقبض همیشه احتمال پارگی عمقی سرویکس را مطرح می کند . معاینه کامل ضروری است . سرویکس شل موجب می شود معاینه واژینال به منظور بررسی سرویکس به تنهایی رضایت بخش نباشد . لذا فقط بعد از این که سرویکس کاملا در معرض دید قرار گرفت و مشاهده سرویکس امکان پذیر شد می توان وسعت آسیب را برآورد کرد .

درمان : پارگی های عمقی سرویکس نیازمند ترمیم است . در مواردی که پارگی محدود به سرویکس است و یا حتی تا حدودی به فورنیکس واژن گسترش یافته است . بخیه زدن سرویکس بعد از بیرون آمدن آن از ولو با نتایج رضایت بخشی همراه است. اگر دستیار فشار محکم و رو به پایینی را بر رحم اعمال کند مشاهده سرویکس به بهترین نحو امکان پذیر می شود در همان زمان عامل زایمان باید بعد از گذاشتن والوها – با رینگ فورسپس لب های سرویکس را بگیرد و ساعت به ساعت بررسی سرویکس را برای کشف پارگی شروع نماید .

چون خونریزی معمولا از زوایه بالایی زخم منشا می گیرد . نخستین بخیه درست در بالای این زاویه زده می شود و بخیه زدن به سمت خارج به طرف اپراتور ادامه می یابد . پارگی های دستگاه تناسلی از طریق پک کردن با گاز – تامپون می شوند تا در مدت ترمیم پارگی سرویکس خونریزی رخ ندهد . بخیه های منقطع یا ممتد قابل جذب برای این منظور مناسب هستند . بخیه هایی که بیش از حد نزدیک به هم و در تلاش برای حفظ شکل طبیعی سرویکس زده می شوند ممکن است منجر به تنگی بعدی سرویکس در حین پیشرفت رحم شوند .

مقالات مرتبط

لابیاپلاستی

بهترین جراح زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن

راه های ارتباطی با دکتر هلاوی متخصص زنان و زایمان و نازایی

۵۵ ۳۴ ۷۲ ۴۴ – ۳۱ ۲۱ ۷۴ ۴۴ – ۰۲۱

پاسخ

13 − نه =