پیشگیری از زگیل تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی

عمده ترین اصل پیشگیری زگیل تناسلی آن است که رعایت بهداشت جنسی را داشته باشید و از تماس های مشکوک اجتناب کنید .

یکی دیگر از موارد پیشگیری استفاده از واکسن است مثل هر بیماری دیگری که برای آن واکسن تولید می شود زدن واکسن می تواند به عنوان یک گام پیشگیری در زگیل تناسلی داشته باشد . این واکسن به عنوان واکسن گارداسیل شناخته می شود که به صورت دو نوع عمده است . گادازیل ۴ و گاردازیل ۹ که واکسنی که به صورت روتین در کشور ماشناخته می شود و در اکثر کشورهای اروپایی گاردازیل ۴ است . این عدد ۴ نشان دهنده آن است که در برابر ۴ تایپ ویروس یعنی انواع ۶ و ۱۱ که شایع ترین انواع ویروسی هستند که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و انواع ۱۶ و ۱۸ که باعث افزایش شانس سرطان دهانه رحم می شوند پیشگیری می کند .

به چد نکته توجه کنید :

اولا این که سن واکسن زدن بستگی به سن شروع فعالیت جنسی دارد . در کتابها معمولا سن ۹ تا ۲۶ سالگی توصیه شده است .

سن تزریق واکسن زگیل تناسلی

آیا زدن واکسن زگیل تناسلی در افراد بالای ۲۶ سال منع کامل دارد؟

خیر شخص بالای ۶ سال می تواند واکسن را تزریق کند .

واکسن زگیل تناسلی

 واکسن در سه نوبت یا سه دوز تزریق می شود . یک نوبت اولیه است نوبت دوم یک تا دو ماه بعد از نوبت اول و نوبت سوم شش ماه بعد از نوبت اول تزریق می شود. این واکسن باعث می شود در برابر ویروس های تایپ های خودش ۱۰۰ درصد پیشگیری داشته باشد . به طور کلی زدن واکسن باعث می شود که ۷۰ درصد احتمال سرطان دهانه رحم کاهش پیدا کند و ۸۰ درصد احتمال ابتلا به زگیل تناسلی کاهش پیدا کند .

عکس پیشگیری از زگیل تناسلی

عکس پیشگیری از زگیل تناسلی

زدن این واکسن معمولا بی خطر است و شایع ترین عارضه ای که در اثر واکسن مشاهده می شود یک درد و قرمزی گذرا در محل تزریق است ولی معمولا زدن این واکسن بی خطر است و نیاز به اقدام خاصی ندارد و فقط به بیمار گفته می شود که تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق واکسن در محل خود بی حرکت بماند که آن واکسن کاملا جذب شود .

واکسن گارداسیل در خانم های باردار

در مورد خانم های باردار تا به حال ضرر خاصی دیده نشده است اما چون مطالعات دقیق و کامل نبوده است بهتر است که خانم باردار تزریق واکسن را انجام ندهد .

افتادگی رحم می تواند خطرناک باشد بنابراین برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

نتیجه

ممکن است فردی به زگیل های با ریسک بالا دچالر شده باشد ، یعنی زگیل هایی که احتمال سرطان دهانه رحم رابالا می برد با تزریق واکسن دیده شده که احتمال برگشت سلول های تغییر یافته به حالت اصلی و اولیه کاهش ریسک سرطان وجود دارد . شرط لازم برای ابتلا به سرطان صرفا داشتن زگیل تناسلی با ریسک بالا نیست بلکه تدوم ابتلا به آن زگیل تناسلی یا تکرار عفونت است . پس وقتی که شما واکسن بزنید و درمان بشوید و تحت نظر مستقیم پزشک زنان باشید و به صورت منظم تست پاپ اسمیر بدهید احتمال ایجاد سرطان در شما بسیار کم می باشد .

پاسخ

12 + دو =