کیست تخمدان چیست و روش های درمان آن چیست؟

کیست تخمدان چیست و روش های درمان آن چیست؟

کیست های تخمدان ضایعاتی هستند که روی سطح تخمدان ایجاد می شوند و می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند .

خوشبختانه ۹۰درصد از کیست های تخمدان خوش خیم هستند ، از این ۹۰ درصد موارد خیلی زیادشان کیست های فانکشنال هستند که این کیست ها خود به خود ایجاد می شوند و خود به خود بهبود پیدا می کنند و معمولا نیاز به درمان ندارند .دسته کوچکی هم از کیست ها هستند که نیاز به درمان دارند و حتما باید پیگیری شوند و معمولا درمان آن ها طبی است و در صورتی که به درمان طبی جواب ندهند درمان آن ها با جراحی می باشد .

یک دسته از کیست ها هم هستند که از ابتدا بیمار کاندید جراحی برداشتن کیست تخمدان می شود.

آیا باید کیست تخمدان را نادیده گرفت ؟

با وجود دید خوشبینانه ای که در ابتدا به کیست ها وجود دارد اما به بیماران توصیه نمی کنیم که کیست ها را نادیده بگیرند به همین دلیل با کوچکترین علایمی که ایجاد شد یا با تشخیص اتفاقی در سو نوگرافی حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و تشخیص این که این بیمار نیاز به درمان طبی دارد یا نیاز به جراحی دارد را به متخصص مربوطه محول کنند .

عکس کیست تخمدان چیست و روش های درمان آن چیست ؟

عکس کیست تخمدان چیست و روش های درمان آن چیست ؟

انواع کیست های تخمدان از لحاظ درمان

کیست های فانکشنال یا کیست های خوشخیم تخمدان که خود به خود هم خوب می شوند دسته ای هستند که امکان دارد یه صورت اتفاقی درونشان خونریزی شود یا این که سایزشان به صورت ناگهانی بزرگ شود یا ممکن است به دور خودشان پیچ بخورند که در این صورت نیاز به اعمال جراحی اورژانس دارند .

یک سری از کیست های خوش خیم کیست های مویی تخمدان هستند که اصلا با درمان طبی جواب نمی دهند و بیمار باید جراحی شود .

یک سری کیست های آندیومتریوما هستند (کیست های شکلاتی ) که حتما باید بیمار جراحی شود.

درمان جراحی اصلح در بیماران کیست لاپاراسکوپی است .

سبک زندگی افرادی که مستعد کیست تخمدان پلی کیستیک هستند

کسانی که در فامیل درجه یکشان مانند عمه ، خاله یا مادر سابقه تخمدان های کیست ساز دارند و نگران هستند که در آن ها هم بروز پیدا کرده و دردسر ساز شود یا تشخیص تخمدان پلی کیستیک روی آن ها انجام شده است این سوال برایشان مطرح می شود که چه سبک زندگیی را باید داشته باشند و چه رژیم غذایی را باید داشته باشند تا بتوانند این بیماری را کنترل کنند ؟

باید حواستان باشد که چاقی شکمی بیماری این افراد را به شدت تشدید می کند و اجازه نمی دهد که شما رحم و تخمدان کارآمدی داشته باشید .

ورزش جز ضروری بانویی است که در معرض تشخیص تخمدان پلی کیستیک قرار گرفته است .

در خصوص مواد غذایی مصرفی هر چیزی که افزودنی و نگهدارنده دارد مانند انواع اسنک ها ، کیک ، کلوچه ، لبنیات مدت دار، انواع کنسرو ها، سس ها، گوشت های نیمه پخته آماده برای چنین افرادی مفید نبوده و ممکن است در صورت مصرف زیاد مشکل ساز شوند .

افتادگی رحم می تواند خطرناک باشد بنابراین برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه شود. دکتر هلاوی متخصص زنان و نازایی در این زمینه مشاورات لازم را به شما می دهند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

 

نتیجه
سبک زندگی این افراد باید ترکیبی از خواب شبانه مرتب، ورزش و مواد غذایی سالم باشد . تمام سعی خود را بکنید تا غذاهایتان تازه، خانگی و سرشار از سبزیجات تازه باشد .

پاسخ

دو × 3 =